Severné Podpoľanie - Z Čerína do Čerína cez Môlču

Autor: Ján Urda | 20.3.2015 o 10:01 | Karma článku: 7,32 | Prečítané:  602x

Ďalší výlet Severným Podpoľaním. Taký okruh cestami i horami: Cerín - Čačín - Oravce - Horná Môlča - Prostredná Môlča - Horná Mičiná - Dolná Mičiná - Čerín.

V materiáli o Severnom Podpoľaní som sa o. i. možno dočítať:

Oravce - V obci sa zachovala pôvodná ľudová architektúra.

Môlča - Prírodnou atrakciou v chotári je Môlčanský kras na rozlohe 2 km2.

Horná Mičiná - Najväčšou historickou vzácnosťou je ranogotický kostol z 13. storočia s gotickou nástennou maľbou na presbytériu.

Dolná Mičiná - Dominantou obce a celého regiónu je renezančný kaštieľ rodiny Benických z r. 1667, ktorý je v súkromných rukách, no napriek tomu postupne chátra.

O tých kostoloch v Hornej Mičinej i Čeríne som už vedel, ale najviac ma lákala tá tradičná ľudová architektúra v Oravciach. Ľutoval som, že minule som si neodskočil do Oraviec z cesty medzi Dúbravicou a Čačínom, keď som tade šiel z Poník do Čerína. Tak som sa teraz vybral do Oraviec a ďalších obcí regiónu Severné Podpoľanie, ale pôvodnú ľudovú architektúru som tam nenašiel, hoci som sa na to vypytoval aj miestnych občanov.

Rázovitý kraj Podpoľania so svojimi zvykmi, krásnym vrchárskym folklórom (rozkazovačky...), nádhernými krojmi. Kto by dnes povedal, že Poniky boli kedysi takým mestečkom.

Začal i skončil som v Čeríne. Medzi Čačínom a Dúbravicou som odbočil na Oravce, z Oraviec som sa vybral cez horu lesnou cestou do Môlče, ale po rôznych lesných križovatkách a otáčkach som sa ocitol z iného smeru znova v Oravciach. Vybral som sa teda opäť do Môlče lesnými cestami, ale  iným smerom, všímal som si už aj odkiaľ svieti slnko a dostal som sa na druhý pokus do Môlče. Z Môlče do Hornej Mičinej, odtiaľ do Dolnej Mičinej a pešia túra skončila opäť v Čeríne.

 *

Týmto som prešiel všetky obce mikroregiónu Severné Podpoľanie okrem Lukavice. Láka ma však v týchto končinách prejsť sa z Poník do Slovenskej Ľupče, Lučatína alebo Brusna krížom horami, dolinami i po cestách cez Povrazník, Strelníky a Ľubietovú.

 

*

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Krv na kancelárskom papieri. Slovenské krimiseriály sú mimo

Prečítajte si dôvody, prečo sa na naše krimi nedá pozerať.

PLUS

Úder z neznámeho sveta. Ako vnímali križiacke výpravy moslimovia

Veľká vojna z pohľadu nepriateľa Európy.

KOMENTÁRE

Popularita schránok je globálna, rozšírenejší nie je ani facebook

Rast slovenských offshorov nápadne koliduje s nástupom eurofondov.


Už ste čítali?