Vyhasnutá sopka Ragáč

Autor: Ján Urda | 2.4.2015 o 9:01 | (upravené 4.4.2015 o 17:53) Karma článku: 9,29 | Prečítané:  1245x

Vrch Ragáč je jednou z našich najmladších vyhasnutých sopiek. Nachádza sa neďaleko obce Hajnáčka v Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina v Novohrade.

Minulý týždeň som sa ocitol v tých končinách dvakrát: prvý raz som sa z Hajnáčky odviezol autobusom do obce Tachty, poslednej autobusovej. Cestou ta som pozeral naľavo i napravo, čo je tam zaujímavé a potom som sa pobral peši späť na žel. stanicu do Hajnáčky.

Druhý raz som sa ta vybral s bystrickými turistami z klubu Vatra na kopec Ragáč. Tiež zo žel. stanice Hajnáčka, ktorá je dosť vzdialená od dediny, do obce Hajnáčka, odtiaľ z jednej strany hajnáčskeho hradného vrchu na Ragáč a potom druhou stranou späť na hajnáčsky hrad a do dediny na pivo a naspäť na stanicu.

Teraz v krátkosti o tom vrchu Ragáč. Názov Cerová vrchovina nie je odvodený od osady Cerovo, ktorá sa nachádza pri obci Radzovce od Fiľakova smerom na Šiatorskú Bukovinku a Šalgotarján, ale od tunajších cerových (druh duba) lesov. Na území Cerovej vrchoviny sa nachádza niekoľko zaujímavých kopcov a zvyškov hradov. Jedným z nich je aj ten Ragáč, ktorý navštívili bystrickí turisti. Tešil som sa, že to bude túra z Hodejova cez zaujímavú Steblovú skalu a Ragáč do Hajnáčky, ale Hodejov a Steblovú skalu vynechali.

Cestou späť sme navštívili aj hajnáčsky hradný vrch so zvyškami hradu, o tom však tu len tak málo. Viac bude v ďalšom článku o putovaní z obce Tachty na stanicu Hajnáčka na trati Fiľakovo - Jesenské, keď som ho tiež navštívil.

Bližšie o Ragáči sa môžete dočítať tu: http://www.snm-em.sk/geosprievodca/lokality/novohrad_gemer/ragac.html
 

 

Príjemné prežitie

SVIATKOV JARI!

.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Spor medzi lyžiarkami a asociáciou ide do finále, výsledok je neistý

Dva alebo desať? Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť ani na tom, koľko sporných bodov riešili.

SVET

Len začíname, nebudeme hrať mŕtve, odkazujú Trumpovi milióny žien

Nový prezident začal rušiť kľúčovú reformu svojho predchodcu.


Už ste čítali?