Okolo Podkriváňa

Autor: Ján Urda | 20.5.2015 o 10:01 | Karma článku: 7,28 | Prečítané:  781x

Tentoraz som sa dal zlákať na akciu podkrivánskych turistov a vybral som sa prejsť sa popod Javor na hranici Novohradu. V ostatnom čase som sa už po Novohrade túlal Cerovou vrchovinou, tentoraz to bolo na druhom konci Novohradu.

Kraj krásny, ale turistami z iných regiónov málo známy a málo navštevovaný. Hoci Podkriváň územne patrí do okresu Detva, historicky patrí do Novohradu ako jeho okrajová obec.
Keď som ta cestoval vlakom, do kupé si v Bystrici prisadol ďalší turista. Dali sme sa do reči a on tiež ide do Podkriváňa, tak sme išli spolu. Aj pred zvolenskou stanicou sme si spolu naplnili fľaše zvolenským medokýšom. Odtok je už vyčistený, hoci v ostatnom čase párkrát pri prechádzaní Zvolenom bol furt zapchatý, takže k nemu nebol prístup.
Podkrivánsky pochod má označenie ako "Podkrivánska šesťdesiatka", máte tam vzdialenosti na výber od 20 do 60 km. Po príchode do Podkriváňa som sa chcel prihlásiť na 30 km, 60 km by bolo predsa len dosť najmä kvôli spiatočnej doprave, ale nový priateľ ma presvedčil na 20 km. Doprava z týchto končín do Turca je večer a v noci predsa len dosť nepríjemná, keď som sa vlani vracal z rodnej obce v Novohrade, na sever do Martina som musel cestovať až cez Košice. Takže som teraz šiel len tú najkratšiu trasu, čo som nakoniec aj oľutoval. Takto som chodil len po podkrivánskych a budinských lazoch, pri tej dlhšej trase by tam boli aj divínske lazy. Ale na budúci rok, ak boh dá, tak si čosi aj pridám.
 

 
.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovák pomáha pri Mosule: Tu sa bojuje proti najväčšiemu zlu

Neumytý, neoholený, hladný. Po troch dňoch na fronte chce OLIVER VALENTOVIČ len teplú sprchu, pivo a pizzu. Pomáha pri irackom Mosule.

KOMENTÁRE

Koaličný Kotleba? Smer sa už vôbec nehanbí

Snaha kontrolovať moc je natoľko prioritná, že všetko ostatné ide bokom.

DOMOV

Najviac mladých Slovákov podporuje podľa štúdie extrémistov

S nenávisťou na webe sa stretáva 84 percent.


Už ste čítali?