Na vrch na Poľane...

Autor: Ján Urda | 3.6.2015 o 10:01 | Karma článku: 7,30 | Prečítané:  1140x

Krása Poľany a Podpoľania. Na Poľane bolo stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska. Mal som to zaznamenané aj vo svojom celoročnom pláne akcií, tak som sa ta v sobotu vybral.

Pôvodne som sa chystal na výstup z Hriňovej-sídliska, ale priatelia ma vo vlaku nahovorili z Detvy. Zo železničnej stanice Detva premávala v hustých intervaloch kyvadlová autobusová doprava. Do Skliarova-Bystré vrátka, odkiaľ je to už len na skok k chate na Poľane, kde bolo stretnutie a hlavný program.

Pohorie Poľana je súčasťou dlhej turistickej cesty stredným Slovenskom, ktorá sa volá Rudná magistrála. Rudná magistrála začína v Nových zámkoch a pokračuje cez Pohronský Inovec, Štiavnické vrchy, Banskú Štiavnicu, Zaježovú, Sliačsku Podpoľanu, Detvu, pohorie Poľana, Ľubietovský Vepor, Klenovský Vepor až končí na Stolici, najvyššej hore Slovenského rudohoria.

Hore na Poľanu sme išli zo Skliarova po zelenej popri vodopáde na Bystrom potoku hore na Prednú Poľanu k hotelu a potom ďalej na najvyšší bod pohoria Poľana (1458). Poľana patrí medzi najväčšie vyhasnuté sopky v Európe a je najvyšším sopečným pohorím na Slovensku. Je chránenou prírodnou oblasťou s rozlohou 20.360 ha. Späť do Skliarova po modrej a odtiaľ autobusom na námestie do Detvy, kde bol ďalší program.

Vodopád Bystrô patrí medzi päť vodopádov, ktoré sú vyhlásené za národné prírodné pamiatky. Okrem neho sú to: Brankovský pod Brankovom v Nízkych Tatrách, Kľacký pod Kľakom v Malej Fatre, Lúčanský v Chočských vrchoch v strede obce Lúčky pri Ružomberku a Starohutský v Pohronskom Inovci pri Novej Bani.

 

 .


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?