Minčol

Autor: Ján Urda | 20.8.2015 o 10:01 | (upravené 20.8.2015 o 13:18) Karma článku: 7,26 | Prečítané:  803x

Kopcov Minčol je na Slovensku viacero. Dokonca sú aj najvyššími vrcholmi pohorí: v Oravskej Magure s 1394 m, v Čergove s 1157 m. Minčol v Lúčanskej Malej Fatre, na ktorý sme sa vybrali, je len jedným z vrcholov tohto pohoria.

Najčastejšie turisti chodia zo Strečna (alebo Nezbudskej Lúčky) do Turca Krivánskou Malou Fatrou cez Suchý, kde na trase sú na občerstvenie dve chaty: pod Suchým a pod Kľačianskou Magurou.

Partia turistov z Klubu železničných cestovateľov zo Zvolena sa ta vybrala menej používanou trasou z Vrútok cez Minčol do Strečna a ponad rieku Váh do Nezbudskej Lúčky. Trasa vedie hore i dole väčšinou horou, čo v tom počasí tropickej horúčavy bolo predsa len veľkou výhodou. Na priamom slnku by to bolo predsa len o hodne náročnejšie. Prudké stúpanie na Minčol i prudké klesanie z neho. Hneď na začiatku sa vytvorili dve skupiny - rýchlejšia a pomalšia. Tempo také pohodové, turistické, nie pretekárske. Na vrchole rýchlejšia skupina počkala pomalšiu, ale pri zostupe sa zas vytvoril dve skupiny. Väčšia skupina zostupovala podľa pôvodného plánu do Strečna, menšia skupina zostúpila do Višňového.

Počasie síce bolo pekné, nepršalo, ani žiadne hmly, ale predsa len: z pekných výhľadov na okolité pohoria toho veľa nebolo. Dobre viditeľné boli len blízke okolité kopce, vzdialenejšie sa strácali v opare, takže z nich bolo vidno len nejasné kontúry pohorí.

Pri ceste hore v nižších polohách sme si pochutnali na černiciach, vo vyšných polohách na čučoriedkach, ktoré turistom nechali ohľaduplní "česači". Zopár čučoriedkárov sme zastihli v akcii, niekoľko ich už napakovaných s plnými nádobami zostupovalo dole.

Ako sme prichádzali v Nezbudskej Lúčke na železničnú stanicu Strečno, zopár kvapiek vody sa neudržalo na nebi a pokropilo nás. Ale to len tak, na pripomenutie sa.

Celkové prevýšenie pri výstupe: 850 m, pri zostupe 1000 m.

 

 

 

.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar konšpirácie podporil, hoci ich má odhaľovať

Podpis pod vyhlásením plným dezinformácií by mal šéf polície podľa prezidenta Andreja Kisku vysvetliť. Vládni politici mlčia.

KOMENTÁRE

Policajný prezident podporuje zbrane namierené proti nám

Obhajoba Gašparovho nadriadeného Kaliňáka však neobstojí.

DOMOV

Danko pocítil silu slovenského hejtu a stále sa skrýva

Politické strany väčšinou diskusie na svojich stránkach čistia, ale nevypínajú.


Už ste čítali?