Z Podkriváňa do Mýtnej

Autor: Ján Urda | 12.11.2015 o 9:01 | Karma článku: 7,55 | Prečítané:  893x

Severným Novohradom z Podkriváňa popod vrch Javor, cez Budindké lazy, popod Budinskú skalu na vrch Bralce, odtiaľ dole do Tuhára, Divína a na vlak do Mýtnej.

Podkriváň patrí do bývalej Nohradskej stolice alebo župy, od Kriváňa ho delí vŕšok, leží však úplne na severnej hranici Novohradu ako posledná obec týmto smerom. Administratívne teraz nepatrí do Lučenca, ale do Detvy. Aj národopisne sa úplne viaže na Podpoľanie, nie na Novohrad. Turistick je však pod regionálnou radou Lučenec. Ďalšie obce na trase sú už novohradské aj národopisne, nielen geograficky alebo turisticky.

Turisti z novohradského Tuhára robili výstup na Bralce, zalesnený vrch nad obcou (817). Napriek tomu, že Bralce sú zalesnené bez akéhokoľvek výhľadu do okoli, cestou z Podkriváňa boli krásne výhľady na lazy. Laznícka krajina má pre mňa veľké čaro: tu hora, tu akoby plešina, roztraté domy po jednom, troch, piatich. Mierne zvlnená krajina bez poriadnych výšok, ale za pekného počasia s pohľadmi doďaleka. Taký prechod medzi južnými rovinami a severnými vrchmi.

Na štart do Tuhára som nemal dopravné spojenie, tak som sa pridal k zvolenským železničiarskym turistom a ičli sme na Bralbe trochu dlhšou, ale krajšou trasou z opaťného konca a na vrchole sme sa stretli.

Každý región má svoje čaro.

 

 

.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar konšpirácie podporil, hoci ich má odhaľovať

Podpis pod vyhlásením plným dezinformácií by mal šéf polície podľa prezidenta Andreja Kisku vysvetliť. Vládni politici mlčia.

KOMENTÁRE

Policajný prezident podporuje zbrane namierené proti nám

Obhajoba Gašparovho nadriadeného Kaliňáka však neobstojí.

DOMOV

Danko pocítil silu slovenského hejtu a stále sa skrýva

Politické strany väčšinou diskusie na svojich stránkach čistia, ale nevypínajú.


Už ste čítali?