Z Podkriváňa do Mýtnej

Autor: Ján Urda | 12.11.2015 o 9:01 | Karma článku: 7,55 | Prečítané:  880x

Severným Novohradom z Podkriváňa popod vrch Javor, cez Budindké lazy, popod Budinskú skalu na vrch Bralce, odtiaľ dole do Tuhára, Divína a na vlak do Mýtnej.

Podkriváň patrí do bývalej Nohradskej stolice alebo župy, od Kriváňa ho delí vŕšok, leží však úplne na severnej hranici Novohradu ako posledná obec týmto smerom. Administratívne teraz nepatrí do Lučenca, ale do Detvy. Aj národopisne sa úplne viaže na Podpoľanie, nie na Novohrad. Turistick je však pod regionálnou radou Lučenec. Ďalšie obce na trase sú už novohradské aj národopisne, nielen geograficky alebo turisticky.

Turisti z novohradského Tuhára robili výstup na Bralce, zalesnený vrch nad obcou (817). Napriek tomu, že Bralce sú zalesnené bez akéhokoľvek výhľadu do okoli, cestou z Podkriváňa boli krásne výhľady na lazy. Laznícka krajina má pre mňa veľké čaro: tu hora, tu akoby plešina, roztraté domy po jednom, troch, piatich. Mierne zvlnená krajina bez poriadnych výšok, ale za pekného počasia s pohľadmi doďaleka. Taký prechod medzi južnými rovinami a severnými vrchmi.

Na štart do Tuhára som nemal dopravné spojenie, tak som sa pridal k zvolenským železničiarskym turistom a ičli sme na Bralbe trochu dlhšou, ale krajšou trasou z opaťného konca a na vrchole sme sa stretli.

Každý región má svoje čaro.

 

 

.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?