Zo Zlatoviec do Dolnej Súče

Autor: Ján Urda | 25.11.2015 o 9:01 | Karma článku: 8,94 | Prečítané:  587x

Biele Karpaty, zo Zlatoviec do Dolnej Súče s turistami z KST TTS Trenčín. Pred koncom výstup na bradlo Krasín s niekdajším hradom Súča nad obcou Dolná Súča.

V nedeľu som sa chcel vybrať s trenčianskymi turistami hlavne preto, že sú v ich turistickom klube dvaja najstarší turisti, s ktorými som sa na svojich potulkách stretol: 90-ročná pani Marta Trebatická (http://urda.blog.sme.sk/c/386326/klobuk-dole-devatdesiatnicka.html) a 87-ročný pán Alexander Haas (http://urda.blog.sme.sk/c/388322/vybral-som-sa-do-horneho-malohontu.html). No a s tými som sa chcel stretnúť. S pani Martou som sa stretol, s pánom Alexandrom nie.

Predpoveď počasia na nedeľu v TV: Žilina a okolie: zamračené a prehánky, Trenčín a okolie: zamračené a prehánky. Väčšia časť túry lesom, neveľmi vábne, ale nakoniec z prehánok nebolo nič a aj pochod lesom sa dal vydržať.

Štart bol na stanici v Zlatovciach o 8:30, môj vlak mal mať príchod o 8:26, akurát na štart. Ale v Ilave sa pokazil, a nebolo to ani Pendolíno, len obyčajný osobák. A tak do Zlatoviec som prišiel s vyše hodinovým meškaním. Z vlaku sme vystúpili dvaja cestujúci, ten druhý šiel v Zlatovciach na chalupu. Trenčianski turisti už dávno fuč. Čo robiť, vrátiť sa domov naprázdno, alebo sa vybrať za nimi s vyše hodinovým oneskorením sám, že ich možno ešte na konci zastihnem v krčme v Dolnej Súči na pive pri čakaní na autobus? Odhodlal som sa nasledovať ich a veru som ich aj dohonil hneď za sedlom nad Juríkovcami. Sedlo je v hore, smerovník do Dolnej Súče žiaden, tak som sa vybral do Hornej Súče. V neznámom teréne nebudem chodiť mimo značkovaných chodníkov. Vyjdem von z hory a tam na otvorenom priestranstve veľká skupina turistov, podídem k nim, mnohých z nich poznávam a oni poznávajú mňa. Zvítali sme sa ako starí známi, veď nie tak dávno sme si spolu vyšli z Dolnej Lehoty na chatu pod Homôlkou, kde s pani Martou oslavovali jej krásne okrúhle životné jubileum a potom sme sa pobrali aj hor vyššie na Vápeč.

Hornú Súču som teda nechal Hornou Súčou a spustil som sa s nimi dole poľnou cestou do Dolnej Súče. Menšia skupinka sme sa ešte odpojili a vyšli sme aj na kopec Krasín (alebo Krásin - na tabuliach sú tam uvedené oba tvary názvu). Na kopci Krasín nad obcou Dolná Súča stál kedysi hrad Súča, ktorého najznámejšími majiteľmi boli lúpežní rytieri bratia Podmanickí, Ján a Rafael (v r.  1530-1549). Hrad mal krátky život: postavený bol pravdepodobne v 13. storočí, ale už v r. 1582 sa uvádza ako zrúcaný. Z Krasína a z výhliadky pod ním sú krásne výhľady na okolitú prírodu.

 


*

Autobusom na stanicu sa veziem sám, ostatní vystúpili v meste.

Sadnem si v staničnom bufete na pivo, tešiac sa, že pri televíznom prenose z 2. polčase futbalu Trnava - Slovan si prídem na svoje ako kedysi. Ale futbal veľmi biedny, taký dedinský, takže po pár minútach sledovania znechutený z predvádzanej "kvality" radšej rýchlo dopijem a idem do chladu na nástupište čakať meškajúci vlak.
 

.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar konšpirácie podporil, hoci ich má odhaľovať

Podpis pod vyhlásením plným dezinformácií by mal šéf polície podľa prezidenta Andreja Kisku vysvetliť. Vládni politici mlčia.

KOMENTÁRE

Policajný prezident podporuje zbrane namierené proti nám

Obhajoba Gašparovho nadriadeného Kaliňáka však neobstojí.

DOMOV

Danko pocítil silu slovenského hejtu a stále sa skrýva

Politické strany väčšinou diskusie na svojich stránkach čistia, ale nevypínajú.


Už ste čítali?