Piatok - Straník

Autor: Ján Urda | 8.2.2016 o 9:01 | (upravené 8.2.2016 o 13:14) Karma článku: 9,55 | Prečítané:  640x

Straník je neveľký kopec pri Žiline v Kysuckej vrchovine. Za pekného počasia je z neho krásny výhľad. Vedie naň len jeden značený chodník zo Zástrania, ale dá sa naň dostať z viacerých východísk.

Pôvodne som chcel isť naň na pravidelný silvestrovský výstup, ale potom som šiel radšej na Choč.
A tak som ponúkol túto akciu dodatočne kamarátom-nadsedemdesiatnikom z Piešťan. Jeden zo zdravotných dôvodov nemohol, s druhým sme sa ta vybrali. Stretli sme sa na stanici v Žiline, odtiaľ autobusom do Tepličky nad Váhom a potom po cyklistickej značke asfaltkou, ktorá vedie cez Zástranie až na vrchol Straník.

V noci nasnežilo, nie veľa, len tak asi 15 cm, ale všetko bolo biele. Malo to jednu veľkú výhodu: išli sme po snehu, nie po blate. Trochu sme pobudli pod prenosovou vežou, výhliadkovú vežu tam netreba, výhľady sú na časť Žiliny i ďalej na Žilinskú kotlinu, Kysuce a Malú Fatru. Kopec Straník obľúbeným miestnym centrom preparagliding a závesné lietanie.

Dole sme to chceli skúsiť inou trasou, tak sme sa spustili dole neznačenou trasou po lesnej ceste na opačnú stranu, reku, však musíme prísť k ľuďom. Schádzali sme dolu, schádzali, až sme sa ocitli znovu na mieste, odkiaľ sme nad Zástraním vchádzali do hory. Obišli sme vrchol a okolo neho sme sa vrátili.

Ďalej sme sa spustili tiež neznačenou trasou lesnou cestou a šťastne sme prišli až do Nededze.Kopec vhodný i na rodinné vychádzky s deťmi. Vhodná to bola príprava na sobotný výstup na veľkofatranský Drienok nad Mošovcami a Rakšou  v Turci.


 

 

To bolo v piatok.
V nasledujúci deň, v sobotu, sa konal 40. ročník Primátorského výstupu na Drienok

 

.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Spor medzi lyžiarkami a asociáciou ide do finále, výsledok je neistý

Dva alebo desať? Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť ani na tom, koľko sporných bodov riešili.

SVET

Len začíname, nebudeme hrať mŕtve, odkazujú Trumpovi milióny žien

Nový prezident začal rušiť kľúčovú reformu svojho predchodcu.


Už ste čítali?