Podskalský Roháč a výhľad na Alpy

Autor: Ján Urda | 31.3.2016 o 9:01 | Karma článku: 6,26 | Prečítané:  1072x

Roháčov je na Slovensku viacero. Najznámejší je Ostrý v Záp. Tatrách, známy je aj Roháč v Súľovských vrchoch. Menej známy v Strážovských vrchoch je Podskalský. Vlani som ho prešiel s Dubničanmi spolovice, teraz s Púchovčanmi celý.

V poslednom čase mám smolu s počasím. Obyčajne cez túru zatiahnuté, deň pred vychádzkou a deň po nej krásne. Tak to bolo aj teraz, dokonca aj keď som ku koncu prichádzal do Horného Moštenca, spoza mrakov sa predieralo slnko a na lúku som hádzal už i tieň.

Vlani som chcel prejsť Podskalský Roháč s dubnickými turistami, ale v Považskej Bystrici som ich už nezastihol, tak som sa vybral za nimi sám a prešiel som s nimi len záverečnú časť, keď som ich asi v polovici hrebeňa zastihol. Teraz sme sa s ďalším nadsedemdesiatnikom a jeho vnukom pripojili k Púchovčanom a prešli sme to celé. Čiastočne neznačeným chodníkom, čiastočne značeným. Podskalský Roháč sa nachádza v Strážovských vrchoch nad obcou Podskalie. Ako národná prírodná rezervácia je súčasťou chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy. Vedie ním neznačený turistický chodník. Má dva vrcholy: severnejší Roháč a južnejšie Veľké skaly.

Na Veľkých skalách na konci Podskalského Roháča pripravovali Púchovčania vatru na opekanie. Ja mám však v dedine kamaráta, vlani som ho tam navštívil, tam má rodičovskú chalupu, tak reku, ako minule ho navštívim aj teraz. Býva v Považskej, ale chodieva do Podhradia na chalupu. Neohlásil som sa mu vopred a nezastihol som ho na chalupe, bol doma v meste. Autobus z Podskalia do mesta odišiel štvrťhodinu pred mojím príchodom do dediny, ďalší pôjde až o tri hodiny. Krčma zatvorená, otvárajú až o pol druha hodiny, tak ani na pivo som si nemal kde sadnúť. Pozrel som sa do kostola, potom som vytiahol tablet, nastavil mapu. Z minulého roku, keď som to z mesta do Podskalia prešiel opačným smerom peši, si ešte čosi pamätám. Za tri hodiny som aj v Bystrici, tak sa vyberiem ďalej peši.

Prídem do Horného Moštenca, Idem dole dedinou, v strede zastávka autobusu, pozriem zo zvedavosti na cestovný poriadok. Oba Moštence, Horný i Dolný, sú miestnymi časťami Považskej Bystrice a premáva tam MHD. MHD mávajú hustejšie spoje ako prímestské. Čítam odchody, najbližší 15:35. Autobusy chodia k odchodom vlakov, takže takto prídem akurát k vlaku domov. Do odchodu ešte hodne času, tak si len tak mrmlem popod nos: "15:35, to ešte stihnem aj jedno jedno pivo tu v krčme". Počul to jeden z čakajúcich a hovorí mi: "To je v pracovných dňoch, dnes ide už o 15:20". Ani som sa mu nepoďakoval a utekal som na to pivo. Ani som sa pri ňom neposadil, vypil som ho len tak narýchlo, postojačky, a friško na autobus. Práve prišiel a vtedy som sa mu aj poďakoval. Takže niekedy je dobre aj rozprávať sa sám so sebou ako taký šibnutý:-)

Reku, druhé pivo si dám pri stanici v Považskej. Prídem do Bystrice na stanicu, pýtam si lístok do Vrútok, a tam pokladníčkou pani, manželka vedúceho púchovských turistov, ktorý nás viedol na Podskalský Roháč. Oželel som aj to druhé pivo, turisti vždy nájdu spoločnú reč, majú o čom debatovať. Dozvedel som sa, že deň predtým, na Veľký piatok, boli s manželom na Baranci nad Žiarskou dolinou. A v robote v sobotu musela byť ako na ihlách, keď nemohla ísť s manželom na túru.

Domov sa dalo síce aj inak: z Podskalia do Tŕstia peši a z Tŕstia ide autobus do Považskej o 15:08, to by som krásne stihol, ale tú trasu som už autobusom išiel, keď som vlani navštívil pružinskú Dúpnu jaskyňu, mimochodom, otvorenú len jeden deň v roku pri príležitosti Dňa jaskyniarov. Sú to všetko malé dediny tak trochu odruky, hoci neďaleko od Bystrice.

A takto som sa dostal domov ešte o dve hodiny skôr, ako som pôvodne plánoval.

 

 

Článok o vlaňajšom jarnom putovaní týmito končinami za krajšieho počasia:
http://urda.blog.sme.sk/c/378861/polovicny-podskalsky-rohac.html

 

°

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar konšpirácie podporil, hoci ich má odhaľovať

Podpis pod vyhlásením plným dezinformácií by mal šéf polície podľa prezidenta Andreja Kisku vysvetliť. Vládni politici mlčia.

KOMENTÁRE

Policajný prezident podporuje zbrane namierené proti nám

Obhajoba Gašparovho nadriadeného Kaliňáka však neobstojí.

DOMOV

Danko pocítil silu slovenského hejtu a stále sa skrýva

Politické strany väčšinou diskusie na svojich stránkach čistia, ale nevypínajú.


Už ste čítali?