Kláštorské brány

Autor: Ján Urda | 31.7.2007 o 10:02 | Karma článku: 8,51 | Prečítané:  3323x

Kláštor pod Znievom. Dedina-mestečko v západnej časti Turčianskej záhradky, zo severu a severozápadu ohraničená Malou Fatrou, z juhu pohorím Žiar. Rázovitá slovenská dedina s bohatou históriou. Dedina, v ktorej sa v hojnom počte zachoval iný typ riešenia zástavby ako v Blatnici s inými typmi brán, ktoré sa tu zachovali a dodávajú dedine jej charakteristickú tvár.

* * *

Kláštor pod Znievom. Prvý raz sa obec spomína v r. 1113 ako osada pod hradom Zniev, pôvodne Turčianskym hradom. Je bohatá na históriu: prvé mestské práva v Turci, prvá botanická záhrada liečivých rastlín na výrobu liekov v Európe, olejkári a šafraníci, podobne ako z iných obcí Turca (Blatnica, Valča, Necpaly...) pochodili Poľsko, Rusko, dostali sa až na Kamčatku. Znamenalo to hospodársky rast obce, rozširovanie vzdelania a upevňovanie národného povedomia a všeslovanskej vzájomnosti. V minulom storočí tu vzniklo tretie slovenské gymnázium (prvé slovenské katolícke, lebo v Revúcej a Martine boli evanjelické), na ktorom prednášali vynikajúci odborníci.

Ale k tým bránam. V strede obce sú vo väčšine staré domy z minulého a predminulého storočia. Zástavba obce bola iná, ako napr. v Blatnici. Tam dom smeroval do dvora, do ulice smerovala len jedna izba. V Kláštore dom obyčajne smeroval pozdĺž ulice, takže všetky izby mali obloky na ulicu. Bol to akýsi predchodca radovej zástavby. Dvor a hospodárske budovy boli ulici skryté. Brány boli umiestené buď v strede budovy, alebo na jej kraji, obyčajne nad bránami, podobne ako nad celým domom boli umiestené obytné priestory (u dvojpodlažných domov) alebo strecha (u jednopodlažných domov). Na niektorých bránach vidno remeselnú zručnosť kláštorských majstrov, veď tu bola už začiatkom 18. stor. jediná umelecko-rezbárska škola v Uhorsku.

Na ukážku niekoľko záberov tejto ľudovej architektúry:Pekná budova obecného úradu ako príklad, súmerne riešený "štokovec"


Budova bývalého slovenského gymnázia


Brána bývalej fary


Pekný gazdovský dom


Dýcha z toho história, podjazd vyložený okrúhlymi skalami. Necítite ten dych histórie aj Vy?


N
esúmerne riešený pekne vynovený dom


Podobné riečenie ako minulé, ale brána vedľa domu


Dom pozdĺž ulice, ale brána vedľa domu


Chýba len obnoviť ho, inak nádhera


Súmerne riešené umiestenie brány


Krásny súmerný "štokovec"


Krásne obnovený pôvodný dom s bránou vedľa


Pekná úprava


No nie je to nádhera?


A čo povedať na túto krásu?


Akoby to bola novostavba


Tu je tiež bočná brána


Dom orientovaný do dvora


Pekná chalúpka orientovaná do dvora


A ešte na dôvažok tri brány zo susednej obce Slovany:


Súmerný "štokovec" orientovaný do ulice


Pekne vynovený orientovaný do dvora ako aj ďalšie slovianske


Dvojbrána dvoch susedných domov orientovaných do dvora

Čo poviete, nie je krásna tá ľudová architektúra?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?