Malé jaskyne Veľkej Fatry

Autor: Ján Urda | 13.2.2009 o 10:02 | Karma článku: 9,01 | Prečítané:  2993x

Veľká Fatra patrí medzi naše najkrajšie  pohoria. Jej západná časť, turčianska, je popretkávaná dlhými dolinami s horskými potôčikmi a potokmi. Najkrajšiu časť Veľkej Fatry tvorí jej bralná časť Tlstej a Ostrej.  Pri výstupe sú najkrajšie pohľady na množstvo brál z doliny Konský dol. Je to to najkrajšie, čo možno vo Veľkej Fatre vidieť, jedno z najkrajších na Slovensku vôbec. V zalesnených kopcoch samé bralá, prepadliská, previsy, jaskyne, diery... A pomedzi to všetko si vykračujete hore i dole a s otvorenými ústami, vyvalenými očami a vyplazeným jazykom obdivujete tú nádhernú a neopakovateľnú krásu. Súčasťou tej krásy sú aj malé jaskyne vo vysokých bralách.

*
Najznámejšia z nich je jaskyňa Mažarná, dlhá 134 m. Verejnosti nie je síce prístupná ani jej vstupná časť, ale je pri turistickom chodníku, tak si nazrieť na začiatok nedá ujsť hádam žiaden turista. Niektoré jaskyňky verejnosti nie sú prístupné vôbec, napr. v prírodnej rezervácii Padva, tam nie sú ani turistické chodníky. Tie som, samozrejme, nevidel ani ja. Tu sú niektoré, ktoré sú pri turistických chodníkoch a sú teda bežne dostupné aj normálnemu turistovi. Na chodníkoch sa nemusí ničoho obávať: nemôže si vytknúť nohu, stretnúť medveďa, tie tu nerastú...:-)

Ale zas je tu jedno nebezpečie: Ak ste doteraz neboli zamilovaní do Veľkej Fatry, stačí jedna takáto prechádzka, a ste do nej buchnutí až po uši na celý život...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dezinformácie pri epidémii tu už boli. Na konci tiekla krv

Odhaliť sprisahanie dokázal aj opitý zo psej búdy.

Zo Slovenska chceli televíznu veľmoc. Dnes už len predávajú pozemky

Plány majiteľov UMC v Novom Meste nad Váhom nevyšli.


Už ste čítali?