Maľované Čičmany I

Autor: Ján Urda | 18.11.2010 o 10:01 | Karma článku: 11,58 | Prečítané:  3893x

Čičmany. Rozprávková dedinka s krásnymi akoby perníkovými domčekmi. Domčeky obyčajne natreté na čierno alebo tmavohnedo a pomaľované typickými ľudovými bielymi ornamentmi ako na výšivkách krojov. Nie sú to len dve najznámejšie v centre dediny: štokovej budovy múzea a informačného strediska s predajňou suvenírov. Takmer všetky domčeky sú pomaľované zrubové drevenice z otesaných brvien. Človek pri prechádzke dedinou sa cíti ako v rozprávke, obdivuje rôzne maľby. Niektoré z nich majú šindľové strechy, no väčšina je už pokrytá nedrevenou strechou: škridľami, plechom, eternitom alebo najnovšie asfaltovými šindľami. Čičmany. Každý už o nich počul, každý videl fotografie tých krásnych domčekov, mnohí ich navštívili osobne a nadchýnali sa tou nádherou. Čičmany ležia učupené tak trochu odstrčeno od sveta a od hlasvných dopravných ciest v kotline Strážovských vrchov. Už samotné spomenutie Strážovských vrchov navodzuje predstavu, že aj okolie dediny je krásne. A teda naozaj aj je. Dolná časť obce bola v r. 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

*

Z murovaných stavieb v dedine stojí za pozornosť predošetkým barokový kostol, postavený na základoch staršej stavby - pravdepodobne zvonice s modlitebňou. Z pôvodného zariadenia sa zachoval hlavný  oltár postavený okolo roku 1798. Kazateľnica bola obstaraná z Tužiny v roku 1802 a bočný oltár bol vybudovaný v roku 1803. Organ v klasicistickom štýle je z roku 1738. Zaujímavosťou je, že aj veža kostola je pomaľovaná ľudovým ornamentom ako domčeky.

V hornej časti obce sa zachoval zemepanský kaštieľ v barokovo-klasicistickom štýle z konca 18. stor., ktorý slúžil pre potreby správcu, majerských úradníkov a zemepána. Súčasťou kaštieľa bola stodola, ovčiareň, stajňa a krčma. Dnes je tu hotel, reštaurácia a hostinec.
Toho roku som bol Čičmany pozrieť dvakrát, ostatne teraz v utorok. Do Čičmian som sa dostal autobusom s prestupom v Žiline. Ako vždy, cestou tam sa obzerám naľavo-napravo, lebo cestu späť obyčajne obsolvujem kombináciou pešochodu a autobusu. Pri použití dopravného prostriedku "pešochod" si človek môže užiť z okolia toho viac ako pri dopravnom prostriedku "autobus" a zaregistruje aj také niečo, čo z autobusu alebo auta nepostrehne, napr. pri tejto trase som zaregistroval rodný dom s pamätnou tabuľou Jozefa Gabčíka, jedného z atentátnikov na Reinharda Heydricha. Dom leží hneď vedľa cesty Čičmany-Žilina po pravej strane. Ani Slnečné skaly medzi Poluvsím a Porúbkou sa tak nevychutnajú z autobusu.


*

Barokový kostol s vežou s ľudovými ornamentmi
.

Barokovo-klasicistický kaštieľ, dnes pohostinské zariadenie
.
No a teraz už nasledujú krásne drevené zrubové domy,
z ktorých mnohé slúžia ako chalupy, veď dedina má už len okolo 250 obyvateľov
.

Múzeum v strede obce je teraz v neskorej jeseni, po sezóne, v rukách údržbárov:
od základov až po strechu
.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

V sezóne vymieňali drevenú šindľovú strechu,
teraz robia na nej dokončovacie práce
.
Časť spiatočnej cesty som absolvoval kombináciou pešobus-autobus


Úzka dolina s potokom Rajčianka a s cestou hneď za Čičmanmi na ceste do Žiliny
.

Skalné bralá ohraničujú úzku dolinu
.

Rodný dom Jozefa Gabčíka s pamätnou tabuľou
.

A to je už za Rajeckými Teplicami:
známa Poluvsianska skalná ihla pri ceste a železničnej zastávke
na úpätí hory
.

.

Krásne Slnečné skaly sa tiahnu naľavo od cesty od Poluvsia až po Porúbku
.

Autokemp Slnečné skaly rozložený pod mohutným skalným masívom s detským indiánskym táborom:
v letnej turistickej sezóne a v neskorej jeseni
.

Známa Turská skala pri odbočke do obce Turie


.

Kto má záujem pozrieť si aj ďalšie krásne čičmianske drevenice,
v súvisiacom článku ich je tiež niekoľko.

 

.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?