Pec

Autor: Ján Urda | 20.12.2013 o 10:01 | (upravené 21.12.2013 o 18:14) Karma článku: 11,94 | Prečítané:  903x

Nedávno pri pondelkovom pive v našej krčme sme si s kamarátom zaspomínali na svoje detské roky. On z Liptova, ja z Novohradu. Spomenul som aj zimné večery - neodmysliteľné priadky a páračky, kde sa schádzali ženy a dievky a okolo polnoci sa prikmotrili aj mládenci s na tie časy neodmysliteľnou harmonikou. Samozrejme, bolo tam veselo, veď pri harmonike inak ani nemohlo byť. Ani deti nemohli spať, veď všetko sa to odohrávalo v jednej "chyži", ktorá bola všetkým - obývačkou, kuchyňou, jedálňou i spálňou pre celú rodinu, pre všetky generácie rodiny od malých detí až po prastarých rodičov. Izba, v ktorej sa rodilo i umieralo. Vtedy sa nerodilo na pôrodníckom oddelení nemocnice a prestarnutí sa neodkladali na umieranie do starobincov, dnes honosne nazývaných napr. dom opatrovateľských služieb. Vtedajšie rodinné väzby či v chudobných alebo bohatých rodinách boli na inej úrovni ako sú dnes. Chyža bola jedinou miestnosťou, v ktorej sa v zime kúrilo...

My ako deti sme si za takýchto večerov pelešili za kochom hore na peci. Spomenul som to kamarátovi, ale ten mi oponoval, že na peci sa nelíhalo. Presiedčal som ho, že na peci sa aj spávalo. A pretože som takmer hluchý, bez elektrického ucha som stratený, tak neveľmi kontrolujem svoju hlasitosť a spolubesedujúci tiež musia zvýšiť hlas. No a tak sa stalo, že kunčaft od susedného stola chtiac-nechiac počul náš rozhovor a hoci tiež Lipták, dal mi za pravdu, aj u nich to bolo tak, ako som to opisoval ja, na peci sa aj spávalo. Aj manželka, Turčanka spod Veľkej Fatry, spomína, že aj u nich sa na peci spávalo.
Ale potom som sa zháčil: veď v Liptove som ja ani poriadnu pec nikde nevidel. U nás celé pece na pečenie chleba boli v izbe, v jednom kuse aj so "šparheltom". Čo som videl liptovské pece na pečenie chleba, tak tie boli časťou v izbe, časťou v pitvore, také malé, takže tam ani nebol vhodný priestor na ležanie a spanie "hore za pecou", žiadne miesto pre "pecúcha". Mne liptovské skôr pripadali ako kachle, obložené obyčajne kachličkami. U nás žiadne kachličky, žiaden presah do pitvora. Vpredu veľký "koch" - sopúch, ktorým sa dym odvádzal na "padláš", povalu. Koch nevyčnieval von spod "dachu", strechy.

No a s rôznymi typmi pecí na pečenie chleba sa môžete stretnúť v každom našom skanzene, ak už nemáte možnosť ich vidieť kdesi v stardedinskom domčeku.

O takomto čase pred Kračúnom to v dome všetko nádherne rozvoniavalo vianočnými koláčmi. Zo zákuskov to boli najmä medvedie labky, mačacie oči, medovníky..., ale hlavné boli veké kysnuté koláče, také, ako bývali aj na svedbách.

V Novohrade, ale aj niekde na východnom Slovensku, sa používa namiesto Vianoc staršie pomenovanie zimných sviatkov - Kračún - pekný starosloviensky názov, ktorý od starých Slovienov prevzali aj Maďari a trochu si ho upravili do maďarčiny.

Keď už o tých peciach, tak aj zopár ukážok záberov pecí alebo ich častí umiestených
v obývacích prietoroch domov z niektorých našich múzeí a skanzenov


.

Dva z najväčšieho slovenského skanzenu - Múzea slovenskej dediny
v Jahodníckych hájoch v Martine
.

.

.

Ďalšie až hen z Múzea vihorlatskej dediny v Humennom
.

.

To je z Múzea Jána Hálu vo Važci v Liptove
.

.

.

.

,

.

.

Takéto pece môžete vidieť v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline
.

.

.

.

.

.

.

.

A nakoniec ešte z Múzea oravskej dediny v Zuberci-Brestovej.

Na tej poslednej oraskej peci je aj postlané na spanie ako v posteli

.

Zdá sa mi, že tá naša pec bola priestrannejšia. Spací priestor bol medzi stenou pitvora a kochom, takže nehrozilo ani dieťaťu spadnutie z pece, koch ho zadržal. Miesto plachty tam bol ustlaný krásny doma tkaný pokrovec alebo ovčie kože

.

Aj táto pekná sprostonárodná pesnička kamarátovi dosvedčí, že na peciach sa kedysi aj spávalo.
Tu je jej text:
http://hudba.zoznam.sk/akordy/piesen/kde-si-bola-v-tej-noci/

a tu ju spieva Janko Blaho:

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?