Podtatranské drevené kostolíky

Autor: Ján Urda | 11.4.2014 o 10:01 | Karma článku: 13,48 | Prečítané:  1277x

Rád sa túlam nielen po kopcoch. Z kopcov je čo obdivovať doďaleka, ale aj pod nimi je tej krásy dosť. Či pohľad hore na tie pnejúce sa končiare, alebo pohľad naokolo. A nájdeš tu nielen krásnu prírodu, ale aj krásne diela umu a rúk ľudí. Aj pod Vysokými Tatrami som pochodil nejeden kúsok a tak som narazil aj na štyri krásne drevené kostolíky. Tak teda štyri tatranské drevené kostolíky: Dolný Smokovec, Starý Smokovec, Tatranská Kotlina a Tatranská Javorina. Ale najznámejší podtatranský drevený kostol je ten artikulány evanjelický v Kežmarku, ktorý je zapísaný aj v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Drevené tatranské kostolíky vhodne zapadajú svojou archtektúrou do vysokohorského prostredia Vysokých Tatier. Všetky sú z konca predminulého alebo začiatku minulého storočia. Vo dvoch z nich som s dovolením pánov farárov mohol fotiť aj ich interiér, v ďalšíh dvoch som sa do vnútra nedostal.
Všetky štyri drevené tatranské kostolíky sú rímsko-katolícke.

 

KEŽMAROK

Evanjelický artikulárny evanjelický kostol v Kežmarku patrí medzi 5 artikulárnych kostolv na Slovensku, ktoré sa zachovali dodnes. Ďalšími sú: Hronsek, Leštiny, Istebné a Sv. Kríž. Z nich Hronsek, Leštiny a Kežmarok boli zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.


.

.

*

DOLNÝ SMOKOVEC

Drevený kostolík v Dolnom Smokovci bol postavený v roku 1891. Na jeho výstavbu prispeli zbierkou pravidelní návštevníci Dolného Smokovca, vtedajšia „Spišská banka“ a arcikňažná Izabela, ktorá sama vyšila a darovala omšové rúcho z bieleho hodvábu a štyri umelecky hodnotné vázy. V čase postavenia patril kostol cirkevno-právne do Veľkého Slavkova. Vypracovaním projektov bol poverený spišskosobotský architekt Gedeon Majunke, ktorého ielom je mnho tatranských stavieb. Umiestený je hneď neďaleko železničnej zastávky. Je to majstrovské dielo drevenej stavebnej konštrukcie.


.
.

.
.
.

.

.

.

.
.

.
.
.


*

STARÝ SMOKOVEC

Kostol v Starom Smokovci leží v strede obce hneď pod dolnou stanicou lanovky na Hrebienok a patrí medzi najkrajšie stavby vo Vysokých Tatrách. Dal ho postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažnej Klotildy v r. 1888. Projekt vyhotovil spišskosobotský architekt Gedeon Majunke. Pôvodná veža mala slabé základy a naklonila sa, preto bola v r. 1932 demontovaná a nová veža bola postavená za rekonštrukcie kotola v r. 1959. Farebné vitráže sú z r. 1977-1979 od Vincenta Hložníka. Socha na oltári je kópiou madony z Ruskinoviec a jej originál je v Národnom múzeu. Organ je z r. 1981.


.

.

.
.
.

.

.


*

TATRANSKÁ JAVORINA

S Tatranskou Javorinou sa spája hlavne drevený kostol, ktorý dal v roku 1902 postaviť pruské knieža Kristián Kraft Hohenlohe. Zaujímavé je, že hoci sám bol protestantského vierovyznania, financoval výstavbu katolíckeho kostola. Dokončený bol v r. 1903. Kostol je napriek svojej odľahlej polohe veľmi častou turistickou zastávkou a je veľkým architektonickým pokladom svojho regiónu. Nachádza sa v cintoríne hneď pri ceste pri prudkej zákrute, z obce je to neďaleko poľských hraníc smerom na hraničný prechod Lysá Poľana


.
.

.

.
.
.
.
.
.
.

.

.

.

.

.

.

.
.
Drevená márnica v cintoríne: exteriér a interiér

*

TATRANSKÁ KOTLINA

Nachádza sa na konci Tatranskej Kotliny napravo pri hlavnej ceste v smere na Ždiar, tesne pred odbočkou na rázovitú obec Lendak, učupený medzi vysokými stromami. Na bohoslužby slúži od roku 1891, kedy ho dokončil levočský architekt a staviteľ Anton Muller. Táto jednoloďová stavba je postavená v neogotickom štýle s použitím hrazdenej konštrukcie. Vstup do kostola je cez predsadenú predsieň, nad ktorou sa vypína drevená zvonička. Typické tatranské motívy - kvety plesnivca možno nájsť nielen v exteriéri (na streche) ale aj vo vnútri kostolíka (na oltári)..

.

.


*
-

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?