Vhodné a nevhodné meškanie

Autor: Ján Urda | 31.7.2014 o 10:01 | Karma článku: 5,42 | Prečítané:  813x

Na meškanie dopravného spoja môže mať cestujúci rôzny názor podľa toho, či mu príde vhod alebo nevhod. Mám niekoľko skúseností s jedným i druhým postojom.

Tak teda najprv skúsenosť s tým "vhodným" meškaním vlaku.
Šiel som sa pozrieť na staroľubovniansky hrad a hlavne do skanzenu pod ním. Medzi Žilinou a Vrútkami teraz upravujú veľmi frekventovanú štreku na vyššiu rýchlosť, takže v niektorých úsekoch je premávka v oboch smeroch len po jednej štreke. Časť osobných vlakov je nahradená autobusmi. Má to za následok časté meškania vlakov, niekedy aj dosť značné. Tak to bolo aj v tomto prípade. Čakám na rýchlik na východ, trochu mešká. Hlásia čosi, ja ako takmer hluchý síce hluk amplióna počujem, ale mu nerozumiem - čosi podobné, ako takmer slepý síce vidí nejaké machule, ale nerozozná, čo je to. Vlak nechodí a nechodí. Konečne prichádza rýchlik, nastúpim, ale po pár sto metroch zistím, že sa vydáva smerom na Martin a ďalej ide cez Zvolen do Bratislavy. Lístok z Vrútok mám do Popradu, tak idem za sprievodkyňou, reku z Vrútok do Martina a ukazujem jej lístok do Popradu s vysvetlením. Len sa usmiala a mávla rukou. Vystúpim v Martine, o chvíľu ide osobák do Vrútok, kúpim si teda lístok do Vrútok. Prídem do Vrútok a tam furt ešte čakajú niektorí, čo čakali na rýchlik na východ. Rýchlik o pár minút prišiel a do Popradu som sa dostal síce nie celkom podľa cestovného poriadku, ale len s menším oneskorením. Medzi plánovaným príchodom vlaku do Popradu a odchodom autobusu do Starej Ľubovne bola značná medzera, tak som autobus ešte stihol.
Z tejto akcie som neuverejnil fotky, tak zatiaľ aspoň zopár na spestrenie:

Skanzen Stará Ľubovňa - zrubový gréckokatolícky kostolík z Matysovej z roku 1833
.

 Skanzen Stará Ľubovňa - zariadenie dedinskej izby
.

Hrad Stará Ľubovňa - kruhová veža s mohutnými opornými piliermi
.

Hrad Stará Ľubovňa - pohľad z pozorovateľne vo veži vo výške 700 m n. m.

- - -

Teraz dve skúsenosti z dvoch posledných sobôt, tentoraz s "nevhodným" meškaním.
Myjavskí turisti robili zaujímavú akciu v Bielych Karpatoch: Stará Myjava - Krúžok (št. hr.) - Kubíkov vrch (št. hr.) - Líščí bouda (CZ) - Javorník (CZ) - Velká nad Veličkou (CZ) a odtiaľ vlakom domov. S nadsedemdesiatnikmi z Piešťan sme sa dohodli, že sa stretneme na autobusovej stanici na Myjave. Oni mali autobus z Piešťan priamo na Myjavu. Ja som si lístky na vlak i na českú stranu kúpil doma. Podľa cestovného poriadku som mal v Novom Meste nad Váhom na prestup z vlaku na autobus 2 min., teda tak akurát. Situáciu tam poznám, nemal to byť problém. Hej, nemal, ale bol, lebo hoci vlak meškal púhych 5 minút, prípojný autobus z Trenčína do Smrdák bol už fuč. Najbližší spoj (vlak) na Myjavu až o vyše 2 hodiny. Keď som mal lístok, tak som v Novom Meste počkal na vlak a vybral sa do Myjavy. Vybrať sa za nimi už nemalo význam. Myjavu aj s Turou Lúkou už ako-tak poznám, bol som tam neraz, tak aby som zabil čas, len tak trochu som sa prešiel po meste a potom som sa vybral na kraj mesta. Najprv smerom na Vrbovce na hranici, potom som sa vrátil do mesta a vybral sa na opačnú stranu, popri vodnej nádrži Brestovec do Starej Myjavy. Zas som sa vrátil do mesta a vybral som sa vlakom do Velkej nad Veličkou a tam som na kamarátov-nadsedemdesiatnikov a ostatných myjavských turistov počkal.
A aj z tejto akcie dáke fotky:

Mesto Myjava - pamätník M. R. Štefánikovi, rodákovi z neďalekých Košarísk
.

Pohľad na myjavské kopanice kdesi smerom na Vrbovce
.

Na opačnej strane od Myjavy vodná nádrž Brestovec smerom na Starú Myjavu
.

Prestupná pohraničná stanica Velká nad Veličkou
.

Posedenie - ako ináč - pri pive

 

No a ostatná polovydarená akcia s meškaním:
Bol som na stretnutí rodákov v Málinci na hornom Novohrade. Cestou domov som mal z autobusu vystúpiť nad Tomášovcami a odtiaľ asi kilometer do Tomášoviec na vlak. Autobus meškal tiež 5 minút a pre mňa to znamenalo, že keď som bol asi 200 metrov od stanice, vlak sa práve pohýnal. Znamenalo to, že domov, do Martina, som sa teperil miesto cez Zolen až cez Košice. A len tak mimochodom: Košice - HMEK a železničná stanica, ktorú už niekoľko rokov opravujú a kde si človek nemá ani kde sadnúť, aby prečkal takmer dve hodinu v noci na ďalší spoj.
 

Privítanie rodákov-Málinčanov
.

V bohatom kultúrnom programe vystúpili mnohé súbory
.

Okolie Málinca - salaš

Okolie Málinca je tiež popretkávané značenými turistickými chodníkmi,
mám v pláne niečo z nich skúsiť, lebo cítim podlžnosť voči svojmu rodisku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?