Z Detvy do Očovej

Autor: Ján Urda | 5.2.2015 o 10:50 | (upravené 5.2.2015 o 11:49) Karma článku: 8,32 | Prečítané:  1184x

Nedávno som šiel z Detvy do Hriňovej. Po čase som sa vrátil do Detvy znova, aby som si dôkladnejšie popozeral tie známe vyrezávané a maľované detvianske kríže. No a nedávno som sa ocitol v Detve znova.

Plánoval som, že sa pozriem na zamrznutý vodopád Bystrô pod Poľanou. Zamrznutý nepochybne aj bol, ale predsa som vodopád nechal vodopádom. Odradil ma od toho napadnutý sneh. Snehu hodne, chodník k vodopádu nevychodený, takže samému sa mi brodiť v snehu po kolená alebo aj vyššie veľmi nechcelo. Počasie krásne, no tak keď som už v Detve, tak sa nevrátim domov len tak, vybral som sa teda do rázovitej obce Očová. Len tak po ceste ako minule do Hriňovej, trošku ta het od Poľany. Očová je už v druhom okrese, Zvolenskom.

Niekedy mám problémy s fotkami, neviem, čo je na ktorej, na ktorú stranu som mal obrátený aparát pri snímaní. Pri turistike, najmä skupinovej, keď z akcie mám 150-200 záberov, nie je času robiť si o záberoch poznámky, no a keď si doma prezerám fotky z neznámej prírody, zavše neviem, čo je na nich, aké sú to kopce. Akurát to, že sú pekné:-). Hoci vždy nosím so sebou dva aparáty, druhý obyčajne len ako náhradný, hoci zavše oba aj používam, doteraz to bola len taká anarchia. Teraz som pri tom použil prvý raz systém: na ľavej strane som fotil jedným, na pravej druhým aparátom, takže to bolo jednoznačné. Vytvoril som z toho jeden súbor, ktorý som potom zotriedil podľa termínu nasnímania. V popise tiež uvádzam, či je záber na ľavú alebo na pravú stranu.

 

Vpredu Očová s dvomi kostolnými vežami
.

Matej Bel - Funtík, slovenský polyhistor, encyklopedista, pedagóg, evanjelický kazateľ, priekopník slovenského osvietenstva, jeden z najvýznamnejších európskych vedcov 18. storočia,
rodák z Očovej

Rímskokatolícky kostol a jeho interiér.
Gotický oltár od Majstra Pavla z Levoče je výrazne menší ako slávny oltár v kostole sv. Jakuba v Levoči, je však skutočným skvostom

*

Do odchodu autobusu som mal ešte vyše štvrť hodiny, tak som si skočil do miestneho pohostinstva na jednu dvanástku. V tomto dedinskom pohostinstve ponúkajú 5 druhov pív, slovenské i české, to málokde takýto výber i v meste.
Poklebetil som s mladou sympatickou krčmárkou, objednal som si pivo, povedal som, že o chvíľu odchádzam, sadol som si za stôl a čakal.
A tu o chvíľu veľké prekvapenie. Hoci mám už svoje roky, s týmto som sa ešte nestretol.
Nedočapované pivo, pivo s vysokou penou - s tým som sa stretol neraz.
Ale toto ma vyviedlo poriadne z miery: pretože v pollitráku bola vysoká pena,
slečna mi priniesla aj takmer plný trojdecák piva, tiež s penou,
ten trojdecák vraj namiesto tej vysokej vrstvy peny v pollitráku.
Schuti som si dvakrát logol, keď mi trklo, že toto je dobré aj na zdokumentovanie,
tak tu sú vedľa seba pollitrák a trojdecák (z trojdecáka chýbajú dva poriadne glgy - jednak som bol po ceste dosť vysmädnutý a o chvíľu mi odchádzal autobus)
.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?