Do stupavskej krčmy na pivo

Autor: Ján Urda | 27.3.2015 o 17:41 | (upravené 28.3.2015 o 5:45) Karma článku: 7,58 | Prečítané:  1286x

Traja nadsedemdesiatnici už dávno neboli na spoločnej akcii. Z Rače do Stupavy na pivo.                                                                                                                          

Tak sa tentoraz vybrali z Rače krížom do Stupavy. Akciu obyčajne končia posedením pri pive-dvoch-troch a tak to bolo aj teraz, keď nakoniec zakotvili v stupavskej krčme, známej z kedysi veľmi populárnej pesničky o nej. Kto by nepoznal populárnu pesničku o stupavskej krčme. Očarujúca najmä v podaní F. K. Veselého:

Stupava, Stupava, mestečko šumné, mestečko pokojné,
hoci len v starostiach, žije si skromne, predsa je spokojné.
Keď sa však nad mestom stmieva a v horách umĺkol vták,
v stupavskej krčme si spieva veselý Záhorák.

 

Stupavská krčma je smutná, taká smutná, až je čudná,
nikdy tam nehráva hudba, každý spieva si pre seba sám.

V tej krčme mládenci pijú, preto tam rád chodievam,
sem tam sa pre dievča bijú, to robí náladu nám.

Stupavská krčma je smutná, taká smutná, až je čudná,
nikdy tam nehráva hudba, každý pije si pre seba sám.


*

A tak do tejto krčmy na pár pív sme sa traja nadsedemdesiatnici vybrali z Rače tak trochu okľukou.

Trasa: Rača (električka) - Zbojníčka - prameň Šenkárka - Biely kríž - Salaš - Košarisko - Staré Hájne - Pod Kozliskom - hrad Pajštún - Obora - Stupava - stupavská krčma.

Dalo sa to aj kratšou trasou, napr. z Bieleho kríža na Pajštún cez Borinku, ale to by nebolo ono. Krásne počasie, akoby stvorené na podobné akcie. Veď tých turistov - peších i bicyklových - sa tam potulovalo bohato. A k tomu na Košarisko smerovali turisti všetkých vekových kategórií zo všetkých strán. Bolo tam totiž jarné regionálne stretnutie turistov na zahájení akcie "100 jarných km". Spočiatku sme s niektorými skupinami mali spoločnú trasu, oni však na Košarisku ostali, my sme pokračovali ďalej a furt sme stretali ďalšie a ďalšie skupiny a skupinky. Aj niekoľko osamelých bežcov sme stretli.

Nádherná jar, ale jarných kvetov nikde. Od odkvitajúcich snežienok v račianskych záhradkách až kdesi pod Pajštún sme "nestretli" žiaden kvietok, až tam sa ukázali ďalšie  snežienky a potom v stupavskom parku fialky. To bolo tak všetko z kvetov. Ešte aj u nás na horniakoch tých jarných kvetov je viac: stačí mi vyjsť si za domom pár metrov do takej malej horičky - a už tam na jej okraji máme viac rôznych kvetov: snežienky, fialky, podbeľ, šafran...
 

 

Text na chodníku:
"PRAVDA: 
Tento týždeň bola/bolo:  20.3.2015 - Zatmenie Slnka o 10:00 hod. Slovensko,
19.3.2015 - Polárna žiara o 24:00 hod. Slovensko
Slovenčina: Použi číslovky:
*1 krásny deň som dostal *2 jednotky a kúpil som si *3 pagáče so *4 druhmi polevy. V obchode som videl predávať *5 ks CD. V lese som odtrhol *6 kvetín. V potoku som videl *7 rýb. Na oblohe som napočítal *8 oblakov. V dedine som napočítal *9 chatiek. Včera som kúpil *10 áut."

Nepripomína Vám to Vaše školské časy?
 

    

 

*

A nakoniec ešte jedna príhoda zo stupavského námestia, ktorá ma veľmi prekvapila:

Richtujem sa odfotiť kostol, keď tu ku mne pristúpi jedna pani v najlepších rokoch a prihovorí sa mi. Osloví ma priezviskom, až som z toho vyvalený, veď ktože ma tu len môže poznať? Vraj číta moje články na blogu a odtiaľ ma pozná. Koho by napadlo, že mňa z Turca môže stretnúť práve v Stupave. Pani z Bratislavy pochádza z horehronského Lučatína povyše Bystrice a v Bratislave ostala po skončení štúdií a vydala sa tam.

A práve v predchádzajúcom článku som spomínal, že ma ešte čaká prechádzka z Poník cez Povrazník, Strelníky a Ľubietovú do Ľupče, Lučatína alebo Brusna. Tak teraz je už jednoznačne rozhodnuté: tá prechádzka bude smerovať z Ľubietovej po ceste pomedzi vrchy dole do Lučatína.

*

Pozn.: Chcel som do článku vložiť MP3 (kedysi som to bežne robil) Stupavskú krčmu s F. K. Veselým. žiaľ, nenašiel som takú možnosť, tak som sa obrátil o pomoc na adminov a dostal som takúto krátku odpoveď: " Dobrý deň, hudobné súbory nie je možné vkladať do blogov.". Takže aj to je jedno z "vylepšení" systému pri ostatnej generálnej úprave. Žiaľbohu.

     

 

           

 

 

.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?