Vyhasnutá sopka Ragáč

Autor: Ján Urda | 2.4.2015 o 9:01 | (upravené 4.4.2015 o 17:53) Karma článku: 7,52 | Prečítané:  1920x

Vrch Ragáč je jednou z našich najmladších vyhasnutých sopiek. Nachádza sa neďaleko obce Hajnáčka v Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina v Novohrade.

Minulý týždeň som sa ocitol v tých končinách dvakrát: prvý raz som sa z Hajnáčky odviezol autobusom do obce Tachty, poslednej autobusovej. Cestou ta som pozeral naľavo i napravo, čo je tam zaujímavé a potom som sa pobral peši späť na žel. stanicu do Hajnáčky.

Druhý raz som sa ta vybral s bystrickými turistami z klubu Vatra na kopec Ragáč. Tiež zo žel. stanice Hajnáčka, ktorá je dosť vzdialená od dediny, do obce Hajnáčka, odtiaľ z jednej strany hajnáčskeho hradného vrchu na Ragáč a potom druhou stranou späť na hajnáčsky hrad a do dediny na pivo a naspäť na stanicu.

Teraz v krátkosti o tom vrchu Ragáč. Názov Cerová vrchovina nie je odvodený od osady Cerovo, ktorá sa nachádza pri obci Radzovce od Fiľakova smerom na Šiatorskú Bukovinku a Šalgotarján, ale od tunajších cerových (druh duba) lesov. Na území Cerovej vrchoviny sa nachádza niekoľko zaujímavých kopcov a zvyškov hradov. Jedným z nich je aj ten Ragáč, ktorý navštívili bystrickí turisti. Tešil som sa, že to bude túra z Hodejova cez zaujímavú Steblovú skalu a Ragáč do Hajnáčky, ale Hodejov a Steblovú skalu vynechali.

Cestou späť sme navštívili aj hajnáčsky hradný vrch so zvyškami hradu, o tom však tu len tak málo. Viac bude v ďalšom článku o putovaní z obce Tachty na stanicu Hajnáčka na trati Fiľakovo - Jesenské, keď som ho tiež navštívil.

Bližšie o Ragáči sa môžete dočítať tu: http://www.snm-em.sk/geosprievodca/lokality/novohrad_gemer/ragac.html
 

 

Príjemné prežitie

SVIATKOV JARI!

.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

V Smere sa vedia aj odznámiť

Sledujeme ďalší príklad krízovej komunikácie Smeru.

Polícia zadržala Forischa a ďalších dvoch exsiskárov

Polícia povedala, že zasahuje v Bratislave a okolí.


Už ste čítali?