Z Ľubietovej do Brusna

Autor: Ján Urda | 7.5.2015 o 2:05 | (upravené 7.5.2015 o 10:58) Karma článku: 6,91 | Prečítané:  1053x

Banskobystrickí turisti z KST Elán mali naplánovanú akciu z Ľubietovej krížom do Brusna, tak som sa k nim pridal aj ja. Počasie mizerné, mrholilo celou cestou, hmla, záverečné pivo o to viac chutilo.

V priebehu mesiaca som sa zúčastnil troch akcií s bystrickými turistami, každú s iným klubom: prvá s KST Vatra na Ragáč, druhá s KST Lokomotíva na Šomošku a tretia s KST Elán z Ľubietovej do Brusna.
Ľubietová i Brusno sú obce na rozhraní Podpoľania a Horehronia. Mal som v dlhodobejšom pláne cestu z Poník cez Povrazník, Strelníky a Ľubietovú do Lučatína. Využil som však možnosť prejsť sa cez hory z Ľubietovej do Brusna. Lákavá akcia, veď v ponuke stálo: "Navštívime zaujímavú lokalitu  s peknými výhľadmi a Ľubietovské bane, kde sa v minulosti ťažili vzácne kovy a horniny, od ktorých vzniklo aj pomenovanie obce Ľubietová. Taktiež jaskyňu, kde boli objavené kosti jaskynných medveďov". Takejto ponuke ťažko odolať. Akciu sme síce absolvovali, ale z tej ponuky veľa toho neostalo. Podpísalo sa pod to najmä nepriaznivé počasie - neustály drobný dážď a hmla. Trasa asi do polovice viedla neznačkovanými lesnými cestami z dolného konca Ľubietovej pod kopec Vysoká, potom ďalej značkovaným chodníkom do Brusna. Z Ľubietovej som takto nevidel nič, tak som sa ta vybral aj na druhý deň: poobzeral som Ľubietovú a čosi okolo a pustil som sa po ceste do Lučatína. V týchto končinách som nebol už nejaké tie desaťročia.

S Bystričanmi som si zaspomínal na starú Bystricu, kde som pred 65 rokmi býval a v Ondreji, časti obce Brusno (kedysi Sv. Ondrej bol samostatnou obcou s bohatou históriou) som sa dal do reči s istým 80-ročným bývalým horárom a pospomínali sme staré časy, keď v Ondreji vyrastali výborní futbalisti - Citara, Sanitra, Diabelko... Tých som si pamätal ešte z detstva. Teraz futbalisti Brusna-Ondreja vystúpil aj z III. triedy, v ktorej hrá aj Martin, takže s futbalom je to tam biedne.

 

Prvý deň: Ľubietová - Brusno
 

 

Druhý deň: Ľubietová - Lučatín

Ľubietová, kedysi slobodné kráľovské mesto, jedno zo Zväzu stredoslovenských slobodných kráľovských banských miest (Banská Belá, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Kremnica, Ľubietová, Nová Baňa a Pukanec). Zväz vznikol v r. 1388. Ak teda Ľubietová bola vo zväzku s týmito mestami, tak musí mať aj slávnu históriu. V roku 1559 si mestá Zväzu vytvorili vlastné evanjelické vierovyznanie, známe pod názvom Confessio Heptapolitana. V čase reformácie kostoly v týchto mestách boli evanjelické. A hoci mestá a ich obyvatelia boli slobodní, podriadení priamo vladárovi, nie nevoľníci, mohli sa napr. voľne sťahovať, o nich neplatilo to známe "Akého vyznania je pán, takého vyznania sú poddaní", ako evanjelici v čase silnej protireformácie nemohli mať evanjelický kostol. Kostol, ktorý si postavili pre seba, im bol ako evanjelikom odobratý a stal sa katolíckym. Tak hoci Ľubietová mala slobodných občanov, ktorí boli evanjelického vierovyznania, v obci bol katolícky kostol. Až po vydaní Tolerančného patentu Jozefom II. si mohli evanjelici postaviť svoj kostol, aj to s určitými obmedzeniami

Časom sa sem do týchto končín ešte vrátim popozerať si tie pamätné miesta bohatej baníckej a hutníckej histórie.

.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Najnebezpečnejší text na facebooku napísal jeho zakladateľ

Mark Zuckerberg chce použiť silu firmy na to, aby zmenil podobu našej spoločnosti. Bol by veľmi nebezpečným spasiteľom.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.

EKONOMIKA

Dodávateľ nemocníc dostal pokutu za biele kone z Cypru

Prvý postih za neprehľadnú vlastnícku štruktúru je právoplatný.


Už ste čítali?