Krása - kamenné mosty

Autor: Ján Urda | 20.7.2015 o 10:01 | (upravené 20.7.2015 o 17:14) Karma článku: 9,14 | Prečítané:  1975x

Pri svojich potulkách Slovenskom som narazil aj na kamenné mosty. Sprvoti som síce niektoré z nich zaregistroval, ale nevenoval som im zvláštnu pozornosť. K ďalším som sa už dostal cielene ako k hlavnému objektu.

Kamenné mosty. Na celom Slovensku ich máme hodne, niektoré známe, iné menej známe. Niektoré ako národné kultúrne pamiatky, iné len ako pamiatky. Niektoré staré, iné novšie. Niektoré cestné, iné železničné. Niektoré ponad potok, iné nie. niektoré vo výbornom stave, iné rozpadávajúce sa. Avšak všetky krásne, svedčiace o ľudskej zručnosti. A ako som sa mal možnosť presvedčiť, o niektorých z nich nevedia ani občania vlastnej obce alebo mestečka.

Zopár kamenných mostov Vám tu predstavím. Všetky, ktoré ukážem, som si prezrel osobne. Niektoré som si zapamätal, niektoré som už aj uverejnil v niektorom článku, ale som na ne už aj zabudol.

*

Kamenný most v Bardejove

Bardejov, kedysi veľmi významné slobodné kráľovské mesto, tak ako mnohé iné naše mestá a mestečká, ale aj niektoré zámky, bol kedysi ohradený vysokými kamennými múrmi. Vchádzalo sa doň po kamennom moste, pod ktorým bola vodná priekopa.

*

Kamenný most v Bátovciach

Bátovce sú obec v Tekove neďaleko Levíc, pýšiaca sa názvom "MESTO KRÁĽOVIEN". V obci je viac pamätihodností. Okolie mosta pekne pokosené a dobre prístupné zo všetkých strán

*

Kamenný most v Dravciach

Dravce sú malá obec na Spiši neďaleko Levoče. Nachádza sa tu aj ranogotický kostol s pôvodnými freskami z 13. stor.
 

*

Kamenný most v Gelnici

V Gelnici som bol pozrieť staré banícke mesto, banícke múzeum, zvyšky hradu a ďalšie pamätihodnosti mesta a len tak mimochodom som tam natrafil aj na starý dvojoblúkový kamenný most cez rieku Hnilec. Nachádza sa v centre mesta a slúži chodcom a cyklistom.

*

Kamenný most v Gerlachove

Gerlachov je dedinka na Spiši pod Vysokými Tatrami na ceste zo Svitu do Tatranskej Polianky. Keď som sa spytoval niekoľkých domácich na kamenný most, nevedeli (alebo nechceli) mi poradiť, tak som sa informoval na obecnom úrade. V obci sa nachádza aj ranogotický kostol z 13. stor.

*

Kamenný most v Hnúšti

Nedávno som chodil Hnúšťa - Klenovec - Kokava nad Rimavou - Utekáč a na propagačnej tabuli v Hnúšti som videl fotografiu "tureckého" mosta. Do úvodzoviek to dávam preto, lebo on nie je z tureckých čias, je podstatne mladší. Za turecký ho označujú domáci, odborníci to vylučujú. Keď som sa v Hnúšti vyzvedal naň, okoloidúci mi nevedeli nič povedať, tak som zašiel na mestský úrad. Tam mi povedali, že je to za mestom smerom na Klenovec. Vybral som sa teda von z mesta, ale nesprávne - smerom na Tisovec. Na kraji mesta sa spytujem jednej babky na kamenný most, nič o ňom nevie. Spytujem sa, či idem správne na Klenovec, vraj nie, môžem ta však ísť poza cintorín alebo sa vrátiť do mesta a potom sa vydať napravo. Vyjdem za mesto, idem smerom na Klenovec, hľadám most, most nikde. Opýtať sa nemám koho, okolo premávajú len autá a tie zastaviť nechcem, predsa ako peší turista nestopujem. Po čase ide cyklista, zastavím ho, vraj to tam ako domáci dobre pozná. Ale o moste nemá ani šajnu, tak idem ďalej. A pred miestnou časťou Hnúšte, pred Mašou, trošku bokom z hlavnej cesty, ten most ponad potok do poľa naozaj je. Taký nenápadný, nijako nie označený, ak o ňom nevieš a nehľadáš ho, nevšimneš si ho. Je totiž na mimo hlavnej cesty na odbočke do poľa. Okolie zarastené, zaburinené, most skrytý medzi vrbinami. A z auta z hlavnej cesty už naozaj nemôžeš nič zbadať. Keď som si potom doma niečo o ňom zisťoval, našiel som zmienku aj o druhom takomto moste, trošku vyššie popri potoku, ale ten je zakrytý novším mostom ako nadstavbou. Na tom som síce v Maši aj stál, ale nevedel som, že je pôvodne kamenný a inak ma nezaujal, tak som ho na mieste ani nezaregistroval.

*

Kamenný most v Kráľovej pri Senci
Most v Kráľovej pri Senci pripomína síce barokovú stavbu, ale bol postavený až v r. 1904. Krásny most, nie síce z lomového alebo opracovaného kameňa, ale z tehál, zaraďuje sa však medzi kamenné mosty. Aj jeho okolie je pekne upravené

*

Kamenný most v Krásne nad Kysucou

Most ponad Drozdovský potok v miestnej časti Blažkov bol postavený v r. 1835. Je na ceste, odbočujúcej z hlavnej cesty zo Žiliny do Čadce. Za Kysuckým Lieskovcom je napravo odbočka vedľajšej cesty, ktorá vedie cez tento most do Krásna nad Kysucou

*

Kamenný most v Kvačianskej doline

Hoci Prosieckou a Kvačianskou dolinou som už neraz šiel, jednou hore na Veľké Borové, druhou dole, medzi svojimi fotkami som našiel kamenný most, nachádzajúci sa na starej furmanskej ceste z Kvačian do Hút v Kvačianskej doline neďaleko vodných mlynov len na tejto jednej fotke

*

Kamenný most v Lelesi

Leles je obec v Dolnom Zemplíne v okrese Trebišov takmer na maďarsko-ukrajinsko-slovenskom trojmedzí, neďaleko Čiernej nad Tisou. Gotický vyše 70 m dlhý štvoroblúkový kamenný most zo 14. stor. premosťuje suché koryto Tice, bývalého prítoku Tisy. Zaujímavosťou mosta je, že oblúky sú rôznej veľkosti. Most bol rekonštruovaný a neslúži cestnej premávke, ani stará cest na most už neexistuje. Nová cesta ide pár desiatok metrov vedľa

*

Kamenný most v Leopoldove

Do Leopoldova som sa dostal náhodou a aj tamojší starý tehlový most som našiel podobne len tak mimochodom. Keď som bol v Kráľovej pri Senci, vracal som sa cez Trnavu, kde som mal hodne času na prípoj. V "slovenskom Ríme" je síce čo obzerať, bol som tam neraz, záberov mám habadej, tak som sa vybral osobákom do Leopoldova. Domáci, ktorých som sa spytoval na pamätihodnosti, mi spomenuli akurát väznicu, nič viac. Ako tak chodím po centre, v parku na výveske k MDD som si všimol na obrázku akýsi starý most, tak som sa oň začal zaujímať. Most spájal okolie s niekdajšou pevnosťou (dnešnou temnicou), ktorá bola postavená v r. 1655-1669. Temnica bola postavená v bažinatom prostredí a most viedol ponad bažiny. Tehlový mot na turistickej mape nie je špeciálne vyznačený

*

Kamenný most v Novej Vsi nad Žitavou

Nová Ves nad Žitavou je obec neďaleko Zlatých Moraviec. Starý trojoblúkový kamenný most ponad potok Drevenica zo 16. stor. sa nachádza za obcou v doline na ceste Nová Ves nad Žitavou - Veľké Chyndice. Neďaleko mosta je aj pútnické miesto s chutnou studenou vodou, ktorá dobre padla v tých horúčavách.

*

Kamenný most v Poltári-Zelenom

Poltár s jeho miestnou časťou Zelené sa nachádza v Novohrade. Starý kamenný most ponad rieku Ipeľ pochádza zo 16. stor., z čias tureckej nadvlády. Nie je síce už pôvodným, bol čiastočne prestavaný. Most už dnes neslúži pre autá, ale len pre chodcov a cyklistov.

*

Kamenný most v Prievidzi

Dočítal som sa, že v Prievidzi mestské zastupiteľstvo má prerokúvať zaradenie kamenného mosta ponad rieku Handlovku medzi kultúrne pamiatky. Zarazilo ma to, lebo Prievidzu ako-tak poznám a o žiadnom kamennom moste som tam nevedel. Keď som si ho pofotil, nechcelo sa mi veriť, že by to mal byť on. Čakám na stanici na vlak a tam sa pritrafí kamarát-bývalý spolužiak z VŠ, ktorý mi potvrdil, že by to mal byť tento most, Most pôvodne mohol byť a asi aj bol kamenný, ale teraz z kameňa sú už len základy, zvyšok sú nosníky, takže tu nejde už o klasický kamenný most. Ako dopadlo schvaľovanie za pamiatku, to už neviem

*

Kamenný most v Slovenskom raji
Starý kamenný most sa nachádza neďaleko Letanovského mlyna v Slovenskom raji. Vedie ponad rieku Hornád.
 

*

Kamenný most v Spišskom Hrhove

Spišský Hrhov je obec na Spiši neďaleko Levoče. Na kraji obce je krásny štvoroblúkový kamenný most, pochádzajúci zo 16. stor., ktorý bol upravený v r. 1803. Most stojí na odbočke z hlavnej cesty, obchádzajúcej obec, do obce a stále slúži všetkým druhom dopravy..

*

Kamenné mosty pri Telgárte

Neďaleko horehronskej obce Telgárt pod Kráľľovou hoľou je niekoľko železničných kamenných mostov. Najznámejší a najkrajší z nich je Chmarošský kamenný most, ktorý je časťou tzv. telgártskej slučky. V krátkom úseku sú tu za sebou  vysoké viadukty a dlhé tunely, kde štreka netradične prekonáva vysoký výškový rozdiel. Je to jeden z najkrajších úsekov na slovenskej železnici. Chmarošský klenbový viadukt s deviatimi vysokými oblúkmi je postavený celý v oblúku a dosahuje dĺžku až 113,6 m.

*

Kamenný most v Zlatne

Dva kamenné železničné mosty vedľa seba som si všimol náhodou, keď som sa potuloval po sklárskych obciach Poltár - Zlatno - Kokava nad Rimavicou - Utekáč.

 

*

Tých kamenných mostov, najmä železničných, je na Slovensku viac. Tu som ukázal len niektoré z nich. Aj tieto krásne kamenné mosty prispievajú ku kráse Slovenska.

 

.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?