Veľký Fatranský Kriváň

Autor: Ján Urda | 23.6.2015 o 10:01 | (upravené 6.11.2015 o 12:55) Karma článku: 6,81 | Prečítané:  3383x

Chodím po Slovensku, obdivujem jeho krásy. Dávno som už nebol tu na okolitých kopcoch Turca, tak som využil tradičný výstup na Veľký Kriváň, poriadaný obcou a KST Turany.

Málokto si uvedomí, že výstupom na Veľký Fatranský Kriváň sa prekonáva väčší výškový rozdiel ako výstupom na tatranský Kriváň (2494) zo Štrbského Plesa (1346) a takmer taký, ako z Troch studničiek (1140). Na tatranský Kriváň zo Štrbského plesa je to 1148, z Troch studničiek 1354. Od motorestu Hrabinka (443), kde je zastávka autobusov, na Veľký Kriváň (1709) v Krivánskej Malej Fatre je to 1266 m.

Zo stanice v Turanoch k autokempu Trusalová (494) bola možnosť autobusu, ktorú zabezpečili usporiadatelia, ale na vlak by som musel do Vrútok, takže mi bolo výhodnejšie ísť z Martina autobusom k motorestu Turany, čím som prekonal stúpanie tých 1266 m.

Napriek tomu, že hoci termín podujatia nebol najvhodnejší, veď deň predtým, v piatok, bol Jánsky večerný výstup turčianskych turistov na Kľačiansku Maguru s posedením na chate a v sobotu zas oslavovali turianski futbalisti 80. výr. futbalu v obci, účasť na akcii bola veľká. Veľa známych turistov z Turca sa ho nezúčastnilo, lebo si liečili dozvuky z Kľačianskej Magury. Ja som sa na vrchole prezentoval ako 251. účastník, po mne ich ta prišlo ešte hodne. Pravda, mnohí sa od chaty vo Vrátnej doline vyviezli do Snilovského sedla lanovkou a o organizovanom výstupe ani nevedeli. V poslednom úseku výstupu na Kriváň začal poletovať aj jemný riedky sniežik, ale taký riedky, že sa pomedzi vločky dalo takmer špacírovať.

Keď je človek už tam hore, mal by ísť tiež aspoň na susedný Chleb, aby poriadne zúročil ten výstup. Aj ja som to chcel spojiť, ale o štyri týždne bude ďalší takmer tisícmetrový výstup na Chleb zo Šútova, pričom zostup bude popri Mojžišových prameňoch a Šútovskom vodopáde, Hore bude možné spestriť si to trojuholníkom: chata pod Chlebom - Snilovské sedlo - Chleb - Hromové - chata pod Chlebom.

Vyhodnotenie výstupu spolu s tombolou po skončení bolo v Trusalovej. Po nej bol odvoz do Turian autobusom. Hoci lístok do tomboly som mal tiež, radšej som sa prešiel do Turian peši, z toho časť popri kanáli Vážskej kaskády. Tesne pred Turanmi ma zachytil drobný dáždik, ale akciu som, ako tradične, zakončil pri druhom pive v reštaurácii Kriváň. Prvé pivo bolo hneď po akcii v Trusalovej.

 

V najbližšom období nasleduje niekoľko zaujímavých akcií turčianskych turistov:

27.6. - VF - hviezdicový výstup na veľkofatranský Kľak (1394 - vyšší ako známejší malofatranský Kľak),
11.7. - VF - Národné stretnutie turistov-abstinentov na Čremošnom pri žinčici,
18.7. - MF - výstup na Chleb zo Šútova s Mojžišovými prameňmi a Šútovským vodopádom,
25.7. - VF - chodníkom Jána Váňu Borišov, Ploská, Chýšky,
 1.8. - VF - Národné stretnutie plešatých a bradatých turistov na Drienku,
 8.8. - MF - výstup na Panošinu,
22.8. - VF - výstup na Ploskú,

Dovidenia na niektorej z nich!

 

.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Núdzový stav splnil účel, stačilo

Vyliečených má viac ako nakazených, sme lepšie informovaní aj vybavení.


Už ste čítali?