Z Čadce do...

Autor: Ján Urda | 23.7.2015 o 10:01 | Karma článku: 5,96 | Prečítané:  969x

...pôvodne to malo byť do Čierneho, ale bolo to len do Skalitého. Skalité je síce ďalej od Čadce, ale trasa to bola kratšia. V tej tropickej horúčave...

V tých tropických horúčavách, ktorými nás v poslednom čase odmeňuje príroda, sa zvolenskí železničiarski turisti vydali na Kysuce. Na Kysuce rád chodím, tak som sa tentoraz prikmotril k nim. Len taká prechádzka, stúpanie len na začiatku, potom už len malé pohupovanie. Výškový rozdiel malý, ale za takého počasia... Horúčavy 35° C. Trasa však viedla striedavo lesom a otvoreným priestorom: lesom v chládku a otvoreným priestorom aspoň za slabučkého vánku.

Partia zvolenských železničiarskych turistov je skupinkou nadšených turistov, z veľkej väčšiny dôchodcov. A tým dôchodcom vôbec neprekážala tá horúčava, aspoň tak sa zdalo. Zdolali to všetko bez ťažkostí. Ja som pri tejto akcii veľa vypotil a vysoplil, ako pri žiadnej inej doterajšej. Pot zo mňa stekal ako z pokazenej vodovodnej batérie, lial sa cícerkom, trikrát som menil úplne mokré tričká, aj dve čelenky tiež. Ale aj vypiť som toho vypil ako nikdy doteraz: 2,5 l minerálky počas túry a tri pivá po skončení a čakaní na vlak v Skalitom, teda spolu štyri litre.

Pôvodný plán bol z Čadce po červenej popod Horelickú Kykulu, popod Javorské, popri chate Beskydok, Za Lieskovou, Tri kopce, cez osadu Rediška, Za Črchľou do Čierneho. Pretože pri oddychu na Troch kopcoch sa spustlo zopár kvapiek dažďa a hoci hneď aj prestali, spočiatku to vyzeralo na poriadny dážď, tak sme sa odtiaľ spustili dole do Skalitého.

Pred pár rokmi som tieto miesta pochodil aj na poľskej strane, popozeral tie nové cestné mosty, čo tam boli postavené, ale nespojazdnené, nepospájané, len také umŕtvené investície to boli. Tak teraz už tie úseky spájajú a budujú aj nové viadukty smerom na Poľsko, všade tam teraz ten stavebný ruch okolo vidno. Veď tá doprava z Čadce na českú hranicu cez Svrčinovec a cez Svrčinovec, Čierne a Skalité na poľskú hranicu - to je hrozné pri tej hustej premávke.

A takto to sparno zdolávali zdatní zvolenskí turisti:

 

Niektorí hovoria, že dôchodcovia za terajších horúčav by mali sedieť doma na zadku alebo v krčme na pive. Ale ako vidno aj na príklade zvolenských železničiarskych turistov, tí tieto odporúčania jedným uchom dnu, druhým von.

 

.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?