Test kondície - Ferrata

Autor: Ján Urda | 13.8.2015 o 10:01 | Karma článku: 6,91 | Prečítané:  1401x

Ak si chcem overiť svoju kondíciu, vyberiem sa obyčajne z Martina na Martinské hole ferratou HZS. Tam si najlepšie preverím, či ešte nepatrím do starého železa, ako to môj vek napovedá.

Ako tak sledujem stránky slovenských turistických klubov, tak prakticky každý týždeň aspoň jeden klub sa vyberie takto na Martinské hole. Teraz to boli púchovskí turisti, ku ktorým som sa pridal, aby som nezablúdil:-) Ale bola to aj akcia vrútockých turistov Pochody Turčianskou záhradkou, za ktorú mám aj pekný odznak.

Výstup ferratou na Martinské hole sa pri prvom absolvovaní zdá veľmi ťažký, ale keď ho turista absolvuje niekoľkokrát, zdá sa mu už len bežnou turistickou akciou ako hociktorý iný výstup. Pomaly je už bežným aj pre neturistov, ktorí sa ta vyberú len tak, bez prípravy. Svedčí o tom aj masová účasť v každú sobotu a nedeľu. A pritom je zaujímavé, že je to všetko prakticky bez nehôd, hoci napriek odporúčaniu byť vybavený ferratovým výstrojom, prakticky ho používa málokto (sám som všetky doterajšie výstupy, z toho i jeden zimný, absolvoval bez výstroja). Asi je to tým, že čím je terén ťažší, tým si človek dáva väčší pozor, je opatrnejší.

Ferrata je rozdelená na dve časti: spodná časť je ľahká, horná časť je ťažšia. Pod vrcholom sa delí na dve vetvy, ľavá z nich je ľahšia, pravá ťažšia. Dolná časť je obojsmerná, horná je, ako to v takýchto prípadoch býva, jednosmerná smerom hore.

 

 

 

.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Pesničkára Jaroslava Uhlířa našli, hudobník je v poriadku

Po Uhlířovi vyhlásila pátranie polícia.


Už ste čítali?