Demian

Autor: Ján Urda | 18.9.2015 o 10:01 | (upravené 6.11.2015 o 12:51) Karma článku: 7,45 | Prečítané:  656x

Demjan je nevysoký vrch (678) sopečného pôvodu na severe Štiavnických vrchov nad obcou Hronská Breznica v okrese Zvolen

Dá sa naň dostať z Hronskej Dúbravy do Hronskej Breznice cestičkou cez koľajnice, lávkou ponad Hron a podchodom popod rýchlostnú cestu. Tu je jedna zaujímavosť: Smerovník pri stanici v Hronskej Dúbrave hovorí o 1:15 hod. na Demian, idete podľa značky asi 20 min, a smerovník na prvej tabuli náučného chodníka v Hronskej Breznici hovorí o 1:45 hod., teda o polhodinu viac.

Vysvetlenie. Turistický chodník (a jeho smerovník v Dúbrave nejde náučným chodníkom (turistický chodník je starší), náučný chodník je novší, ešte nezahrnutý do turistického chodníka a ako to aj vidno z tabule v Breznici, trasu na vrchol Demianu značne predlžuje. Celkové prevýšenie len čosi vyše 400 m.

Z Hronskej Breznice pokračuje náučný chodník horou, najbližšie výhľady sú až z vrchola. Ale stoja za to: stredné Pohronie, Kremnické vrchy na druhej strane Hrona, severná časť Štiavnických vrchov a v pozadí Vtáčnik. V Kremnických vrchoch okrem kopcov i roztrúsené dedinky a osady.

Samotný vrch je sopečného pôvodu, je tam teda množstvo lávových skál, sutí, veľkých balvanov, okienka v nich.., Na samotný vrchol treba odbočiť z turistického chodníka, smerujúceho z Breznice na vrch Suť krátkou odbočkou a vrátiť sa späť na chodník.

Po dosiahnutí Demiana sa vracia trocha späť na turistický chodník, pokračuje sa ním na lúku Henclová, odkiaľ sa spustí neznačenou trasou lesnou cestou do Jalnej, miestnej časti Trnavej Hory. Pretože vlak z Levíc do Zvolena cez Janú šiel až o dve a pol hodiny, posedeli sme pred hostincom v Jalnej a odišli na vlak do Trnavej Hory, kde sme počkali na vlak z Vrútok do Zvolena, ktorý šiel o hodinu a pol skôr.

 

 

 

.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét. Tri z nich môžu mať oceány z tekutej vody.

KOMENTÁRE

Každý astronóm a tvorca nových liekov im pripomína, aké sú nuly

Namiesto cesty ľudstva na Mars, rozprávajú blázni o malom človeku.


Už ste čítali?