Demian

Autor: Ján Urda | 18.9.2015 o 10:01 | (upravené 6.11.2015 o 12:51) Karma článku: 7,45 | Prečítané:  709x

Demjan je nevysoký vrch (678) sopečného pôvodu na severe Štiavnických vrchov nad obcou Hronská Breznica v okrese Zvolen

Dá sa naň dostať z Hronskej Dúbravy do Hronskej Breznice cestičkou cez koľajnice, lávkou ponad Hron a podchodom popod rýchlostnú cestu. Tu je jedna zaujímavosť: Smerovník pri stanici v Hronskej Dúbrave hovorí o 1:15 hod. na Demian, idete podľa značky asi 20 min, a smerovník na prvej tabuli náučného chodníka v Hronskej Breznici hovorí o 1:45 hod., teda o polhodinu viac.

Vysvetlenie. Turistický chodník (a jeho smerovník v Dúbrave nejde náučným chodníkom (turistický chodník je starší), náučný chodník je novší, ešte nezahrnutý do turistického chodníka a ako to aj vidno z tabule v Breznici, trasu na vrchol Demianu značne predlžuje. Celkové prevýšenie len čosi vyše 400 m.

Z Hronskej Breznice pokračuje náučný chodník horou, najbližšie výhľady sú až z vrchola. Ale stoja za to: stredné Pohronie, Kremnické vrchy na druhej strane Hrona, severná časť Štiavnických vrchov a v pozadí Vtáčnik. V Kremnických vrchoch okrem kopcov i roztrúsené dedinky a osady.

Samotný vrch je sopečného pôvodu, je tam teda množstvo lávových skál, sutí, veľkých balvanov, okienka v nich.., Na samotný vrchol treba odbočiť z turistického chodníka, smerujúceho z Breznice na vrch Suť krátkou odbočkou a vrátiť sa späť na chodník.

Po dosiahnutí Demiana sa vracia trocha späť na turistický chodník, pokračuje sa ním na lúku Henclová, odkiaľ sa spustí neznačenou trasou lesnou cestou do Jalnej, miestnej časti Trnavej Hory. Pretože vlak z Levíc do Zvolena cez Janú šiel až o dve a pol hodiny, posedeli sme pred hostincom v Jalnej a odišli na vlak do Trnavej Hory, kde sme počkali na vlak z Vrútok do Zvolena, ktorý šiel o hodinu a pol skôr.

 

 

 

.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu. Matečná prísť ani neplánovala.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Podnikateľ sa k školstvu vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?