Zo Sv. Jura do Rače

Autor: Ján Urda | 2.10.2015 o 10:01 | Karma článku: 8,42 | Prečítané:  1419x

Svätý Jur je mestečko na úpätí Malých Karpát neďaleko Bratislavy, ktorého historické jadro je vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Nad ním sa rozprestierajú zrúcaniny hradu Biely Kameň.

Traja nadsedemdesiatnici sa vybrali na vandrovku zo Sv. Jura do Rače. Po prehliadke mestečka  výstup na zrúcaniny hradu a potom už len pochod horou od jedného kríža ku ďalšiemu krížu až do Rače.

Mestečko Sv. Jur má bohatú históriu. Skromné archeologické vykopávky svedčia o predchádzajúcom dávnom osídlení kraja. Prvá písomná zmienka o Sv. Jure je z r. 1209, podľa ktorej sa Sv. Jur stal slobodným trhovým mestom. V r. 1647 sa stal slobodným kráľovským mestom. Situáciu v mestečku v období reformácie a protireformácie komplikovali aj náboženské spory ktorých príčinou bolo, že mešťania boli prevažne evanjelikmi a panovník katolíkom. Panovník pod hrozbou straty privilégií mestečka zabezpečil úspešnú rekatolizáciu. Dominantnou oblasťou činnosti Juranov bolo vinohradníctvo a vinárstvo, remeselníci boli len okrajovou oblasťou zamestnanosti.

Ako slobodné kráľovské mesto disponoval Jur úplnou samostatnosťou v oblasti verejnej, súdnej i hospodárskej. Nadriadenou inštanciou bol priamo panovník.

Keď prejdete Neštichom, miestnou časťou Sv. Jura, ocitnete sa v hore a už sa z nej vymaníte až v Rači. Cestou navštívite pozostatky hradu Biely Kameň a môžete sa zastaviť na občerstvenie na výletnom mieste Bratislavčanov - Bielom kríži.

Zrúcaniny gotického hradu Biely Kameň sa nachádzajú na zalesnenom vŕšku nad mestom Svätý Jur. Predchodcom hradu Biely Kameň bolo hradisko na opačnej strane údolia. rad sa prvý raz spomína v r. 1271 v súvislosti s nájazdom českého kráľa Otakara Přemysla II. do uhorského pohraničia. Zánik hradu sa predpokladá v r. 1663 v súvislosti s tureckým nájazdom a vypálením mestečka Sv. Jur. Podľa zápisu z r. 1412 mal hrad dve veže: jednu veľkú v strede a druhú menšiu. V spise sa uvádza vo vnútorných priestoroch aj komora, palác a kaplnka, pod ktorými bola priestranná pivnica. Samozrejme, hrad bol opevnený opevnením nepravidelného oválneho tvaru. Mal jednu bránu, nad ktorou bola bašta. Pri opevnení na vnútornej strane boli obytné priestory. Z vnútornej strany vonkajšieho opevnenia boli hospodárske budovy.

Počas celej túry sme stretli pár peších turistov, dali by sa spočítať na prstoch jednej ruky, všetko medzi Račou a Bielym krížom a o niečo viac cyklistov aj povyše Bieleho kríža. Dosť málo na také krásne počasie a blízkosť Bratislavy.
 

Zbežná prechádzka mestom Sv. Jur
 

 V Časti Neštich opúšťame Sv. Jur a až po Raču žiaden výhľad na okolie, žiaden otvorený priestor okrem nejakých rúbanísk a výseku pre vedenie vysokého napätia, všetko bez výhľadu 


Zbežná prechádzka pozostatkami hradu Biely Kameň
 

A nasleduje už len chôdza lesom od kríža ku krížu až na Biely kríž a potom dole do Rače tiež iba horou
 

 

.

-

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?