Machnáč

Autor: Ján Urda | 16.10.2015 o 9:01 | (upravené 16.10.2015 o 10:04) Karma článku: 6,85 | Prečítané:  936x

Turisti z Banskej Bystrice ma pozývali na moravskú hranicu na Machnáč a Kykulu. Z Machnáča i Kykuly by mal byť pekný výhľad na slovenskú i moravskú stranu. Počasie v minulých dňoch mizerné a predpoveď na ďalšie dni tiež.

Predpokladal som, že za tých podmienok sa tam z takej vzdialenosti autami nevyberú a naozaj tam nešli. Medzitým som teda hľadal niečo iné a našiel som, že na Machnáč sa zberajú aj turisti z KST Dukla Trenčín. S niektorými z nich som sa už v minulosti na akcii stretol, tak som na akciu verboval aj ďalších dvoch nadsedemdesiatnikov z Piešťan. Jeden má problémy s nohou, ale druhý sa pridal. Stretli sme sa s ním na stanici v Trenčíne. Čakáme na autobus a ako som v takomto prípade zvyknutý, že tam čaká aj skupina turistov. Tentoraz však nečakali žiadni turisti. Tak reku, na ten Machnáč sa vyberieme aj sami dvaja. Ale medzitým pristúpilo do autobusu niekoľko turistov na ďalších zastávkach, Skupinka mladých turistov s vedúcim vystúpili ešte na ktorejsi inej zastávke skôr ako my, na zastávke Drietoma-Liešna vystúpili len štyri dievčatá a my dvaja. S mnohými klubmi som už bol na akcii, ale toto sa mi ešte nestalo: taká malá skupinka a pritom samé dievčatá. Lenže ani veľmi sa niet čomu čudovať: za takého počasia to pre tých, čo to poznajú, nebolo vôbec atraktívne, takže čas využili inak. Možno na inú túru, možno na iné záujmové činnosti alebo rodinné povinnosti.

Vydali sme sa teda v šestici z Drietomy-Liešnej hore horou na hranicu, trocha po hranici na Machnáč a dole zas horou do Drietomy-Brúsneho. Odtiaľ do Drietomy na tradičné pivo po skončení akcie a po pive autobusom do Trenčína.

Pretože počasie bolo, aké bolo, počas výstupu, ani z vrchola Machnáča, ani počas zostupu žiadny výhľad, tak som sa ta vybral znova, reku, ak bude lepšie počasie, tak kvôli výhľadu si to znova prejdem, tentoraz sám. Ale prídem do Drietomy, počasie len nepatrne lepšie ako dva dni predtým, tak som sa iba poprechádzal po Drietome, veď som tam nebol už dobrých 45 rokov, odtiaľ do Kostolnej-Záriečia a autobusom späť do Trenčína obzrieť si hrad a poprechádzať sa po meste. Trenčín navštevujem dosť často, v Posádkovom dome armády tam bývajú pekné filatelistické podujatia.

 


Prechádzka Drietomou

Po Drietome sme sa trochu poprechádzali aj v prvý deň. Keď sme prišli ku katolíckemu kostolu, bol zatvorený, Ako sme sa tak sami dvaja nadsedemdesiatnici okolo neho a po cintoríne obšmietali, prišli tam ľudia, otvorili ho, takže sme ho mohli pozrieť aj zvnútra. Práve sa tam richtovali svadbiť, pri organe sa pripravovali aj hudobníci, ladiaci si nástroje.
Nepamätám si, žeby som sa už niekedy stretol s prípadom, že vitrážne kostolné okná sú darmi jednotlivých rodín s uvádzaním ich mien. S podobnými prípadmi som sa stretol pri jednotlivých zastaveniach kalvárie, napr. v Kláštore pod Znievom, Banskej Štiavnici..., ale s kostolnými oknami ešte asi nie.
 


Kostolná-Záriečie

Kostolná-Záriečie je len na skok od Drietomy. Pôvodne to boli dve obce - Kostolná a Záriečie - rozdeľoval ich potok Drietomica. V okt. 1848 v blízkosti cisárske vojská pod velením Chorváta gen. Šimuniča porazili maďarských revolucionárov. Na počesť bitky stojí v obci pamätník, ktorý navodzuje prvý dojem, že výsledok bitky bol opačný


Trenčín

O Trenčíne netreba nič písať, tak asppň zopár záberov z mesta na Váhu, mesta Matúša Čáka Trenčianskeho
 


.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu. Matečná prísť ani neplánovala.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Podnikateľ sa k školstvu vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?