Barborská cesta-04 - Strieborné mesto BŠ

Autor: Ján Urda | 30.10.2015 o 9:01 | (upravené 1.11.2015 o 22:17) Karma článku: 9,10 | Prečítané:  691x

Banská Štiavnica, nazývaná aj Strieborné mesto a náučný chodník Glanzenberg - Ligotavý (Lesklý) vrch nad ňou. Krásne slnečné jesenné počasie, príroda hýriaca všetkými farbami a poletujúca strieborná pavučina v povetrí.

Prechádzka po slávnom meste, zapísanom v zozname kultúrnych pamiatok UNESCO a po jeho okolí. Pridal som sa ku Klubu železničných cestovateľov zo Zvolena a poprechádzal som sa týmito priestormi s nimi

Banská Štiavnica, to nie je len samotné mesto, krásne a slávne mesto. To je aj jeho okolie, príroda, pamiatky, archeologické pamiatky. Náučný chodník Glanzemberg zavedie návštevníka k ruinám hradu a osady Brana, k miestam najstaršej povrchovej známej ťažby v Štiavnických vrchoch. Po prvej časti trasy, náučným chodníkom Glanzenberg, nás sprevádzal s odborným výkladom človek najpovolanejší, PhDr. Jozef Labuda, CSc., riaditeľ Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici. Na ďalšej časti chodníkom Milana Kapustu a chodníkom Andreja Kmeťa sprievodné slovo patrilo členovi KŽC vo Zvolene, Marianovi Kološtovi.

Krásna túra, pri ktorej si každý mohol prísť na svoje: nádherné počasie, krásne mesto, veľa poznatkov z dejín i pekné výhľady na okolitú prírodu. A to všetko doplnené odborným výkladom. Náučný chodník, plný náučných tabúľ, má tieto náučné tabule: osídlenie a hrad na Glanszenbergu, osadaa Bana a hrad, príroda a človek, archeologické nálezy a zvyšky stavieb, hrad na Glanzenbergu, nálezy z hradu, najkrajší výhľad, hradná kaplnka, dom skúšača rúd, žila Bieber, opevnené a obytné objekty, sklad rudy, opevnená a zaniknutá stavba, hradbová veža, plošina nad dobývkami, objekty na plošine, výhľad na krajinu, opevnenie, mesto Banská Štiavnica, povrchové dobývky na žile Špitáler, baníctvo na Glanzenbergu.

Archeologická lokalita na vrchu Glanzenberg je národnou kultúrnou pamiatkou.Systematický archeologický výskum sa tu koná od 80. rokov 20. stor. Podobne, ako napr. na Pustom hrade nad Zvolenom, i priestory vrchu Glenzenberg sú na ploche ohraničenej obranným valom odlesnené a zbavené i náletových drevín. Na jeho vrchole s ruinami hradu je krásny kruhový výhľad 360°. Výškové prevýšenie je malé, čím je pomerne krátka prechádzka vhodná i pre rodinné výlety s deťmi.
 

 

Takže pri najbližšej návšteve Banskej Štiavnice nezabudnite sa prejsť náučným chodníkom Glanzenberg, stojí to zato.

 

.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?