Barborská cesta-05 - Zvolenský hradný vrch

Autor: Ján Urda | 6.11.2015 o 8:01 | Karma článku: 7,75 | Prečítané:  774x

Okolím Zvolena tak, ako som jeho veľkú časť ešte nepoznal. Na Pustý hrad a k Červenému medokýšu sme chodievali ešte ako šarvanci, ale na ďalších miestach neznačenou trasou som bol prvý raz. I na pomerne neznámom hrádku Peťuša.

Cez miestne časti Zvolena Balkán a Unionka sa nedá, most "odišiel" preč, tak inou trasou. A netradičnou, ale zaujímavejšou trasou naokolo na Pustý hrad s návštevou prakticky neznámeho hrádku Peťuša. Teda trasa: námestie pri "Valaške" - Pod Dráhami - Zimný štadión - Pod Haputkou (náučný chodník na Pustý hrad) - Sútok Slatiny a Hrona - Koliba „U rytiera” - Červený medokýš - archeologická lokalita hrádok Peťuša - Sokolia skala - Skalná ihla - popod Babu - Varta - sedlo Varta / Vráta - Barborskou cestou - sedlo Veľký vrch - Matčin zámok - Pustý hrad, brána - Horný hrad - prechádzka areálom, výhľady - Dolný hrad (archeologická lokalita) - zostup náučným chodníkom - Pod Haputkou - Zimný štadión - Pod Dráhami - pod zámkom - stanica. Čast trasy od Červeného medokýšu po sedlo Veľký vrch som išiel prvý raz.

Opäť s turistami z Klubu železničných cestovateľov vo Zvolene. Ako domáci poznajú aj cestčky neznačené, po ktorých by som sa sám nikdy nevybral. Veď napr. o hrádku Peťuša som sa dozvedel len od nich, nikdy predtým som o ňom nepočul. Za mojich mladých čias sa o ňom ani nechyrovalo, je to pomerne nový objav, žiadne značené chodníky ta ani nevedú

Kto by chcel viac o hrádku Peťuša, kde prebieha archeologický výskum, môže sa to dozvedieť tu: http://www.pustyhrad.com/okolie_petusahradok.php

 

 

.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.


Už ste čítali?