Zo Šiatorskej Bukovinky do Mučína

Autor: Ján Urda | 20.11.2015 o 9:01 | (upravené 20.11.2015 o 16:53) Karma článku: 7,46 | Prečítané:  788x

Tak znova Novohrad, tentoraz to bolo po slovensko-maďarskej hranici. Oblasť je súčasťou Cerovej vrchoviny.

V Cerovej vrchovine som išiel zo Siatorskej Bukovinky na hrad Šomoška a ďalej až do Hajnáčky, inokedy z Hajnáčky na vrch Ragáč a raz z Tácht do Hajnáčky. Tentoraz s turistami z Kremničky pri Bystrici som sa vydal ta dole na maďarskú hranicu, ale zo Šiatorskej Bukovinky na opačnú stranu. Turistická trasa viedla od hraničného prechodu v Šiatorskej Bukovinke, takmer úplne kopírovala hranicu. Náučný chodník s množstvom tabúľ oboznamuje návštevníkov s históriou regiónu, prírodnými pamätihodnosťami, zverstvom, vtáctvom, rastlinstvom.

Turistický chodník začína na hranici spočiatku miernejším, potom prudkým stúpaním na vrch Karanč, sú tam dve rozhľadne, z ktorých je pekný panoramatický výhľad na všetky strany. Po výstupe na Karanč nasleduje kopírovanie slovensko-maďarskej hranice a pohupovanie sa po hrebeni: malý zostup - malý výstup - malý zostup... až po opustenie štátnej hranice a zostup do obce Lipovany a z Lipovian krížom cez polia do Mučína na pivo a autobus.

Jedinou nevýhodou túry bolo, že takmer celá viedla horou bez výhľadov do okolia. Ale na začiatku pri výstupe, na konci pri zostupe a z dvoch rozhľadní výhľady boli krásne.

 

 

.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét. Tri z nich môžu mať oceány z tekutej vody.

KOMENTÁRE

Každý astronóm a tvorca nových liekov im pripomína, aké sú nuly

Namiesto cesty ľudstva na Mars, rozprávajú blázni o malom človeku.


Už ste čítali?