Štefanská "jarná" Tlstá

Autor: Ján Urda | 28.12.2015 o 9:01 | Karma článku: 7,86 | Prečítané:  950x

Tak ako televízne Vianoce nemôžu byť bez starých filmov, tak turčianske nemôžu byť bez výstupu na Tlstú. Tentoraz to bola "jarná" Štefanská Tlstá, 45. ročník.

Predpoveď počasia na Štefana: husté nízke hmly, na horách prudký vietor. Tak reku skočím na tú Tlstú, akurát ide jubilejný 45. výstup na ňu. Nie môj, ja som sa ich zúčastnil omnoho menej, ale jubileum poriadania výstupu KST z Teplíc a Diviak. Pozrieť sa z výšky na Turiec, ponorený v hustej hmle, z ktorej trčia len hrebene okolitého venca hôr, obklopujúcich Turčiansku záhradku.

Ale nič z toho nebolo, na Slovensku boli možno len kde-tu akési potulné hmly, lebo v Turci bolo krásne jarné počasie, aj s občasným slnkom. Slnko nesvietilo všade a po celý deň, ale bolo ho dosť. A náznaky hmly len v diaľke za vencom hôr, obklopujúcich Turiec. O vetre ani slychu. Snehu len také malé fliačiky kde-tu v chládku a závetrí, ani hlbšie vo Veľkej Fatre nie súvislá vrstva snehu.

Takže akoby neskorojarný deň, keď sneh sa sem-tam už len kŕčovito drží. Aký rozdiel oproti tomuto, keď bolo aj snehu bohato, aj hmiel aj na export:  http://urda.blog.sme.sk/c/284450/Stefanska-Tlsta.html

Do Blatnice som sa vybral ešte za tmy, v Blatnici tiež ešte tma, v horách istotne ešte väčšia, tak som sa poprechádzal za tmy po dedine. Nie žeby som ju nepoznal, ale do hory ešte privčas.

Trasa: Blatnica - Gaderská dolina - Vápenná dolina - jaskyňa Mažarná - Tlstá - Ľubená - Zadná Ostrá - sedlo Ostrej - Muráň - dolina Konský dol - Blatnica.

Pretože spod sedla Ostrej som sa ponáhľal na autobus, poprosil som istého mládenca z Devínskej Novej Vsi, či by mi neurobil zopár záberov z Ostrej (hoci v archíve ich mám bohato z každého ročného obdobia). Dal som mu môj náhradný fotoaparát, reku dole sa stretneme na parkovisku autobusov a tam mi ho vráti aj so zábermi. Mládenec ochotný, zopár záberov mi urobil a čakal ma už dolu aj s fotoaparátom. Z Ostrej šiel rýchlejšou trasou Jurášovou a potom Blatnickou dolinou, takže zišiel skôr ako ja. Aj takto mu ďakujem za jeho ochotu.Poďakovať som sa mu poďakoval aj tam, ale odfotiť som ho zabudol. V sedle Ostrej preto, aby to nevyzeralo, že mu nedôverujem, dole som jednoducho na to zabudol, keď sme išli v rozhovore dole dedinou.
 


*

Hore na Tlstej som stretol kamaráta, kamarátov aj viac, ale tento bol bývalý spolupracovník. Hore šiel dolinou Konský dol, dole Vápennou dolinou, opačne ako ja. V Blatnici nebolo času ísť na pivo, tak sme si zašli až v Martine k Čiernej panej. A tam ďalší bývalý spolupracovník a neskôr prišiel ďalší známy z brandže od počítačov, takže tie pivá po túre boli ako vždy.

 

.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?