Predsilvestrovská a silvestrovský

Autor: Ján Urda | 2.1.2016 o 9:01 | (upravené 2.1.2016 o 15:04) Karma článku: 11,53 | Prečítané:  556x

Predsilvestrovskou bola Bralová skala, silvestrovským Veľký Choč. Oboje som už pochodil, aj na Choči som bol na Silvestra, za hlbokého snehu a chumelice, ale predsa len za takého krásneho slnečného zimného počasia to človeku nedá.

Rôznych koncoročných turistických akcií po celom Slovensku veľmi bohato, každý klub tradične sa niekde vyberie a nielen raz. Niektoré majú aj niekoľko akcií, dokonca aj v ten istý deň: pre náročnejších i pre menej náročných turistov i neturistov.

Bralová skala bola v utorok, len taká prechádzka zo Skleného na Remätu s turistami z Diviak. Pri predchádzajúcej návšteve Bralovej skaly som šiel s 87-ročným turistom až do Handlovej.

Teraz zopár záberov z tejto akcie:
 


*

Hviezdicový výstup na Veľký Choč bol v stredu. Na Choč možno ísť z rôznych smerov: z Ružomberka, z Likavky, z Lúčok, z Vyšného Kubína, z Jasenovej a z Valaskej Dubovej. A aj terajší silvestrovský výstup naň bol z viacerých smerov. Najviac účastníkov išlo z Valaskej Dubovej. Zaujímavejšie by to bolo výstup jednou trasou a zostup druhou trasou, ale predsa len: silvestrovský výstup má byť časovo krátky, aby človek bol skoro doma a treba rátať aj s časom na dopravu, takže len najkratšia trasa na výstup i zostup, tá z Valaskej Dubovej. Z domu za tmy, doma v Martine o tretej popoludní, hoci v Dubovej 1,5 hod. čakanie na autobus a v Ružomberku ďalšia polhodina na vlak. Autobusy počas sviatkov (sú aj prázdniny) chodia zriedkavejšie ako normálne. No a tak čakať v Dubovej tak dlho sa mi nechcelo, tak som sa zviezol do Studničnej, časti Komjatnej, aby som sa pokochal pohľadmi z krásnych skál s názvom Sedem kostolov. Navštívil som ich neraz v lete i v zime, ale krása je krása, tá sa neokuká. Takže ako vložka bolo nakoniec aj Sedem kostolov v Studničnej. To len tak naozaj na skok, lebo autobus z Komjatnej sa hneď vracal späť do Ružomberka.

Pri predchádzajúcom silvestrovskom výstupe, ktorého som sa zúčastnil, počasie veľmi neprialo, hmlisto, viditeľnosť skoro žiadna, ale sneh bol. Teraz viditeľnosť dobrá, slnečno, ale bez snehu. Tu je vtedajší výstup pre porovnanie s terajším: http://urda.blog.sme.sk/c/284854/Silestrovsky-Choc.html

Silvestrovský výstup na Choč je asi najmasovejším výstupom. Zúčastňujú sa ho turisti i výletníci z celého Slovenska, o čom svedčia aj ECV parkovaných v uliciach. Všetky ulice v dedine úplne zaplnené autami, ešte aj mimo obce, žiadne voľné miesto na parkovanie. A to je len z jedného smeru.

Keď sme vystupovali hore, stretávali sme hodne turistov,, ktorí sa už vracali dole a keď sme sa my vracali, stretávali sme hodne turistov, ktorí hore vystupovali. Mládeže bohato, čo turistu taký záujem mladých musí veľmi potešiť.

Z Prednej Poľany na vrchol vedú dve trasy: vpravo zimná, vľavo letná. Hore som sa vybral zimnou trasou, dole som sa spustil letnou trasou. Obe trasy rovnako plné smerom hore i dole.
 

*

Keďže do odchodu autobusu do Ružomberka ostávalo ešte 1,.5 hodiny, nastúpil som do autobusu smer Komjatná. V miestnej časti Studničná som vystúpil, vybral sa na skaliská Sedem kostolov v strede osady

*

Tak to bol záver roku 2015.

Nech tento rok bude pre Vás aspoň taký, ako ten predchádzajúci!

 

*

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?