Barborská cesta 06 - Zo Španej Doliny do Bystrice

Autor: Ján Urda | 12.1.2016 o 9:16 | (upravené 12.1.2016 o 10:36) Karma článku: 8,83 | Prečítané:  738x

Ďalšia zastávka na Barborskej ceste, tentoraz v krásnej Španej Doline. Zo Španej Doliny do Banskej Bystrice cez Šachtičky a Pánsky diel.

Pôvodne tu mala byť Hontianska túlačka, ale...:

Prirodzený železničný (a vôbec dopravný) uzol Zvolen železnica nahrádza umelým politickým železničným uzlom Banská Bystrica. A moja najnovšia nedeľňajšia skúsenosť s touto zmenou: chcel som ísť na túru do Hontu s turistami z Kremničky. Z Martina do Bystrice zrýchleným, prestup na rýchlik do Zvolena, odtiaľ po polhodine autobusom do Hontu. Zrýchlený meškal pol hodinu, rýchlik v Bystrici už naň nečakal, turisti z Kremničky išli ním z Bystrice. Mne pokračovať ďalej z Bystrice nasledujúcim spojom alebo autobusom by už bolo zbytočné, lebo aj autobus zo Zvolena už dávno fuč, takže pokračovať ďalej by bolo darobné. Náhradné som nemal nič pripravené, ani mapy okrem Štiavnických vrchov a Krupinskej planiny, mestá naokolo všetky pochodené, aj mnohé dediny, veď aj v Bystrici aj vo Zvolene som kedysi býval, tak len sa vrátiť z kratšej cesty, z Bystrice naspäť domov. Pre mňa prakticky stratený celý jeden deň. Ešte donedávna zrýchlený zo Žiliny chodil až do Zvolena, teraz už len do Bystrice.
Politici, ktorí cestujú medzi Bratislavou a Bystricou, cestujú autami, nie železnicou. Obyčajných cestujúcich zo smeru od Bratislavy pokračuje zo Zvolena viac smerom na Lučenec ako na Bystricu a vo Zvolene musia prestupovať, hoci predtým nemuseli.
Politikou nezaťažený súkromný dopravca RJ zaviedol linku z Prahy cez Žilinu a Bystricu do Zvolena. nie do Bystrice.

*

Tentoraz som sa vybral s bystrickými turistami z KST Elán. Robili tradičný každoročný Pánsky diel hneď dvomi rôznymi trasami: ľahšou zo Španej Doliny, ťažšou z Jakuba, miestnej časti Bystrice. Pustil som sa s tými ľahšou trasou. Nie kvôli obtiažnosti, obe sú ľahké, ale kvôli kráse Španej Doliny. Špania dolina patrí medzi naše najkrajšie obce, jej časť je rezerváciou ľudovej architektúry, podobne ako napr. časť Podbiela na Orave, plnou národných kultúrnych pamiatok. Je to súčasne aj časť Barborskej cesty, spájajúcej stredoslovenské banské mestá, ktorá vedie z Bystrice cez Kremnicu, Štiavnicu a Zvolen späť do Bystrice.

Hoci v Španej Doline som bol neraz, nenechám si predsa ujsť ďalšiu takúto príležitosť prejsť sa s priateľmi-turistami a nielen po Španej Doline.

Tu je jedna z predchádzajúcich letných návštev: http://urda.blog.sme.sk/c/301670/Dole-z-Donoval.html

Tu je zas jedna z predchádzajúcich zimných návštev: http://urda.blog.sme.sk/c/325264/Spania-Dolina.html

Špaňodolinská banícka architektúra - to sú domy na svahovitom teréne postavené na podmurovke, obyčajne trojdielne: izba, pitvor a komora. Do domu sa vchádzalo z krytého podstenia do pitvora, v ktorom bola aj pec na varenie a pečenie chleba. Také domy boli aj v iných regiónoch Slovenska, sám som sa v jednej takejto drevenici pred vyše 75 rokmi narodil.

Keby som to šiel sám, tak by som túto trasu zo Španej Doliny do Bystrice išiel značeným turistickým chodníkom, teraz sme ju šli aj značenými úsekmi pre peších turistov, i cyklistickými alebo lyžiarskymi úsekmi. Predsa len domáci to poznajú inak, ako niekto podľa mapy. Preto rád chodím s turistami z okolia túry.

*

 

 

Tentoraz pivo bolo až na stanici, času do odchodu vlaku dosť. Ako inak, bystrická dvanástka - URPINER


*

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét. Tri z nich môžu mať oceány z tekutej vody.

KOMENTÁRE

Každý astronóm a tvorca nových liekov im pripomína, aké sú nuly

Namiesto cesty ľudstva na Mars, rozprávajú blázni o malom človeku.


Už ste čítali?