Zimná Sľubica

Autor: Ján Urda | 19.1.2016 o 9:01 | Karma článku: 9,75 | Prečítané:  1161x

O kopci Sľubica, treťom najvyššom v pohorí  Branisko, som už čítal chválu, ale na ňom som ešte nestál. A tak som využil príležitosť k účasti na 40. zimnom výstupe naň.

Branisko je pre mňa už na rozhraní "stredného východu" a "ďalekého Východu". "Blízkym východom" sú Liptov a Orava, tie mám dosť poprechodené, "stredným východom" oblasť Spiša, okolo Popradu, Spišskej Novej Vsi, Starej Ľubovne a ta ďalej na východ je to už "ďaleký východ". Takto to mám v duchu rozdelené ja, človek z Turca. Chodím síce občas aj na "ďaleký východ", ale to poväčšine len po mestách a dedinách, kultúrnych pamiatkach, kultúrnych zariadeniach, prírodných pamiatkach, skanzenoch a pod., ale po kopcoch naozaj len výnimočne, takmer vôbec.

Branisko je priesmykom (sedlom) rozdelené na dve časti: severnú s dominantou Smrekovica a južnú s dominantou Sľubica. No a na Sľubicu poriadal KST z Richnavy zaujímavý tradičný zimný výstup, v poradí už 40. Ono sa to zdalo, že to bude dosť ľahké, len také prechádzkové - autobusom organizátori vyvezú do sedla Branisko (Chvalabohu) a potom sa pohupovať po hrebeni až dole do Richnavy. Pomenovanie sedla "Chvalabohu" pochádza od furmanov, ktorí si takto vydýchli, keď sa sem dostali z jednej či druhej strany, zo Spiša či zo Šariša. Výškový rozdiel medzi Sľubicou (1129) a sedlom Chvalabohu (751) je len 378 m, čo nie je žiadna výška. Hej, ale pri "prechádzke" po hrebeni je viacero stúpaní a klesaní do sediel, takže... A čo najviac sťažovalo, to bol ľad na chodníku pod miernym snehovým popraškom, takže pri strmších výstupoch alebo zostupoch tí bez mačiek, ak sa dalo, tak šli radšej po okraji lesa, pridržiavajúc sa konárov kríkov, ako stredom chodníka. O pády nebola núdza, najmä pri strmom zostupe hneď zo Sľubice.

Za krásneho počasia sú zo Sľubice pekné výhľady dole na bližšie okolie i na vzdialené pohoria - Vysoké Tatry, východ Nízkych Tatier s Kráľovou hoľou, Levočské vrchy... Počasie tentoraz bolo aké bolo, ani rukavice nebolo treba naťahovať, miesto baranice stačila letná čelenka ako čiapka, žiaľ, viditeľnosť sa o deň oneskorila, tentoraz výhľad bol o čosi horší, v nasledujúcich dňoch už bolo krásne slnečno. Ale aspoň som si urobil predstavu, čo uvidím, keď sa po týchto miestach budem potulovať v lete, lebo som si zaumienil, že sa sem v lete opäť prídem popozerať.

 

 

 

*

Krásna zimná akcia s malou nádielkou snehu a s horšou viditeľnosťou, ani pre starcov nie veľmi náročná..

Pochvala patrí organizátorom za dobrú organizáciu

 

.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?