Severné Podpoľanie: Ponická 30-ka

Autor: Ján Urda | 29.4.2016 o 8:01 | (upravené 4.5.2016 o 12:33) Karma článku: 8,53 | Prečítané:  600x

Podpoľanie. Krásny kraj všade vôkol Poľany, aj na nej. Nedávno som sa vybral so zvolenskými turistami juhozápadným, teraz s bystrickými severozápadným Podpoľaním. Z Povraznika do Bystrice.

Radšej chodím na akcie s klubmi turistov ako individuálne.. Z viacerých dôvodov. Jedným z nich je aj to, že sa nemusím starať, kade idem, nemusím sledovať turistickú mapu a turistické značky a prípadne sa vracať a pritom idem aj tade, kade by som sám nešiel. Tým sa môžem viac venovať okoliu, viac si vychutnávať krásu okolia. V neposlednom rade je to aj spoznávanie nových ľudí s rovnakými záujmami, ktorí hľadajú to, čo ich spája, nie to, čo ich rozdeľuje. Vyhýbajú sa kontroverzným témam a hľadajú témy spoločné. Na individuálne akcie chodievam len za kultúrnymi pamiatkami a pod., nie do prírody. Nevýhodou je, že ak z akcie urobíte 250-300 záberov, tak to zaberie aj nejaký ten čas.

Región Severné Podpoľanie tvoria obce: Čerín-Čačín, Dolná Mičiná, Horná Mičiná, Môlča, Poniky, Oravce, Sebedín-Bečov, Lukavica. Vlani som pochodil všetky obce regiónu okrem Lukavice.

Príroda Podpoľania pekná ako všade okolo Poľany. Počasie podobné ako minule so zvolenskými turistami, aj trocha kvapiek, ale tentoraz len tak, aby sa nepovedalo, Chudý turista pomedzi ne mohol aj kľučkovať a ostať suchý.

Takže Ponická 30-ka: Povrazník - Varta - Šajbica - Suchá Driekyňa - Pôlč - Stráž - Rušeňovo - sedlo pod Drienkom - Môlča - Kniažok - Marková - Stará kopa - Podryba - stanica BB. Nenáročná celodenná túra Bystrickou vrchovinou so stúpaním 973 m a klesaním 1279 m. Prechod neznačenou trasou začal v Povrazníku v nadmorskej výške 650 metrov. Po prvom výstupe na kopec hneď za dedinou to bolo celou trasou také malé pohupovanie sa s krásnymi výhľadmi na okolité kopce a pohoria

Pretože od príchodu vlaku z Martina do odchodu autobusu z Bystrice do Povrazníka som mal vyše hodiny času, rozhodol som sa pozrieť si medzitým Slovenskú Ľupču. Dávno som ju už nenavštívil, hoci vlani som ponavštevoval všetky okolité dediny. A je tam aj hodne kultúrnych pamiatok. Na Wikipédii (https://sk.wikipedia.org/wiki/Slovensk%C3%A1_%C4%BDup%C4%8Da) sa o nej o. i. môžete dočítať aj toto: "...Slovenská Ľupča je umiestnená približne 10km od rieky Hron." A ono je to pritom tak, že tých 10 km je od Bystrice a Hron tečie hneď za štrekou a cestou okolo Ľupče. Takže mnohé informácie z internetu, hoci i z Wikipédie, sú nepresné, niekedy i zavádzajúce.

Tak teda autobusom na linke Bystrica - Brezno do Ľupče, tam si popozerať pamiatky a počkať na ďalší autobus s turistami do Povrazníka. Hej, ale brezniansky autobus nejde cez dedinu, obchádza ju a povraznícky ide prostriedkom dediny. Ako som zvyknutý, autobus stojí na zastávkach, ale ten brezniansky si to okolo Ľupče len tak šibal nezníženou rýchlosťou a na zastávke nestál vôbec. Ja som ani nevedel, kde tam má stáť, kde je zastávka. Keď sme už minuli nielen Ľupču, ale i hronský most za ňou, poprosil som vodiča, aby ma vyhodil. Boli sme už ďaleko za Ľupčou a ja som sa pustil späť do dediny. Na okukávanie pamiatok už nebolo času, povraznícky autobus zo stredu dediny šiel o 20 min. Tam som naň počkal, bol plný turistov.
 

 

.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?