Z Ľupče do Brusna

Autor: Ján Urda | 2.8.2016 o 8:01 | Karma článku: 8,80 | Prečítané:  2722x

Zo Slovenskej Ľupče cez Ľubietovú a vrch Vysoká (skala) s krásnymi výhľadmi na okolité pohoria Nízke Tatry, Kremnické vrchy a Slovenské rudohorie.

Vlani to bolo za mizerného počasia túra z Ľubietovej do Brusna popod Vysokú, hore na ňu sa za dažďa neoplatilo vychádzať, aj tak by sme nič nevideli. Teraz to bolo za krásneho slnečného počasia trošku viac a vyššie: zo Slovenskej Ľupče cez Ľubietovú a vrch Vysoká (skala) do Brusna aj s návštevou menšej jaskyne cestou dole do Brusna. Vysoká skala nie je ani tak vysoká, veď nestačila "dorásť" ani do tisícmetrovej výšky, má ich len 994, ale výhľady z nej vedia nadchnúť.

Ľubietová je bývalé významné kráľovské banské mesto. Minerál Libethenit, ktorý sa tu v minulosti nachádzal, bol pomenovaný podľa Ľubietovej. Vrch Vysoká je krásny výhliadkový skalný masív,  ktorý v minulosti sa volal Hohenstein - Vysoká skala. Bralo slúžilo v 16.stor. ako strážne miesto pri tureckých nájazdoch. Bolo tiež náleziskom rúd, hlavne medi a nachádzajú sa tu pozostatky keltského osídlenia.

Pohodlná nenáročná túra s dĺžkou trasy 17 km s prevýšením okolo 600 m.

Tu je popis vlaňajšej túry za nečasu:
http://urda.blog.sme.sk/c/380061/z-lubietovej-do-brusna.html

Neďaleko, v severnej časti pohoria Poľana, sa nachádza aj zemepisný stred Slovenska: vrch Hrb (1255).

 

 

.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Zomrela speváčka Věra Špinarová. Babička z chalupy mala mocný hlas

Jej bežný zjav nezodpovedal tomu, čo dokázala.


Už ste čítali?