Jaskyne Veľkej Fatry - Blatnický kras

Autor: Ján Urda | 13.12.2016 o 8:01 | Karma článku: 5,27 | Prečítané:  999x

V národnom parku Veľká Fatra je niekoľko krasových území: Blatnický kras, Beliansky kras, Sklabinský kras, Kraľoviansky kras, Harmanecký kras.

V júli k akcii Turčianske medobranie a vodosláva v Necpaloch prispeli aj turčianski turisti a jaskyniari. Turisti organizovali výstup na Borišov - autobusom dlhou Necpalskou dolinou Balcierovo, odtiaľ výstup na Borišov, jaskyniari organizovali prechod Blatnickým krasom - autobusom do Blatnice, odtiaľ návšteva niekoľkých jaskýň pod Tlstou. Pretože na Borišove som bol neraz v lete i v zime, rozhodol som sa pre jaskyne, z ktorých som neraz navštívil jedine Mažarnú, lebo je priamo pri turistickom chodníku. Ostatné jaskyne sú mimo chodníka a pretože v národnom parku chodiť mimo chodníka... Okrem toho, ak jaskyňu nepoznáš a natrafíš len na nejakú dieru do skaly, si sám, nevieš, či ti nič nehrozí, tak sa do diery liezť nepustíš. Takže rozhodovanie jednoznačné: Blatnický kras.

Blatnický kras s jeho previsovými jaskyňami je ťažiskovou krasovou oblasťou pohoria Veľká Fatra. Rozkladá sa na území Gaderskej a Blatnickej doliny s výraznými vrcholmi Tlstá a Ostrá. Má plochutakmer 120 km2.

Najznámejšou jaskyňou Blatnického krasu je jaskyňa Mažarná s rozľahlými podzemnými jazierkami, najväčšou jaskyňou je jaskyňa Izabely Textorisovej. Jaskyňa Mažarná sa nachádza priamo pri modrom turistickom chodníku Vápennou dolinou z Gaderskej doliny na Tlstú, takže tá je medzi turistami dosť známa. Ani jedna z nich nie je verejnosti prístupná, vo Veľkej Fatre je verejnosti prístupná jedine Harmanecká jaskyňa v Harmaneckom krase.

V rámci akcie sme navštívili tieto jaskyne: Mažarná, Horná a Dolná stĺpová, Jelenia, Biela, Izabely Testorisovej, Na Vyhni a Tunel. Niektoré z nich majú priestranný vchod, iné len dieru, cez ktorú musíš liezť po kolenách a lakťoch alebo dokonca plaziť sa po bruchu a vojdeš do rozsiahleho priestoru, kde sa môžeš aj postaviť. Našťastie vchody takýchto dier boli pokryté suchým lístím.

Pretože nebolo času na zaznamenávanie si poznámok, tak radšej ani nepíšem, ktorý záber z ktorej jaskyne je. Presne identifikovať by som mohol len 3 jaskyne: Mažarnú, Textorisovej a Tunel, pri ostatných by som sa mohol pomýliť a tých chýb by mohlo byť veľa. Zábery sú zaradené tak, ako sme jednotlivé jaskyne navštívili.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gajdošovi úradníci vybrali stíhačky F-16, čakajú na vládu

Ponuku na kúpu stíhačiek F-16 za 2,91 miliardy dolárov schválil americký kongres. Švédske gripeny by boli lacnejšie.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Minister obrany klamal, dôvodom sú nové stíhačky

Ako SNS vyberá nové slovenské stíhačky.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

V SNS opäť vymenili hodnoty za peniaze

Už Mečiar o Slotovi povedal, že jeho hrdosť sa končí v Slovenskej poisťovni.


Už ste čítali?