K prameňom Nitry - trochu okľukou

Autor: Ján Urda | 26.7.2016 o 8:01 | Karma článku: 9,12 | Prečítané:  2948x

Pri príležitosti osláv Cyrila a Metóda prievidzskí turisti spoloťne s miestnou Maticou slovenskou každoročne poriadajú výstup na Kľak a zostup k prameňu rieky Nitry. Výstup z dvoch strán - z Fačkovského sedla a z Vrícka.

Výstup z Vrícka je zaujímavejší nielen tým, že je menej frekventovaný a teda aj menej známy ako ten z druhej strany, ale najmä tým, že je atraktívnejší kvôli výstupu popri krásnom Kľackom vodopáde do sedla Pod skalou a odtiaľ trasou ako z Fačkovského sedla na Kľak. Kľacký vodopád je popri ďalších štyroch vodopádoch (Brankovský v Nízkych Tatrách, Bystrô pod Poľanou, Lúčanský v Chočských vrchoch, Starohutský pri Novej Bani v Pohronskom Inovci) národnou prírodnou pamiatkou, Kľak je jedným z najnavštevovanejších a najfotografovanejších našich kopcov. Za pekného počasi je z neho krásny kruhový výhľad doďaleka. Kľak s okolím tvorí národnú prírodnú rezerváciu v najjažnejšej časti Lúčanskej Malej Fatry. Kľak som absolvoval neraz rôznymi trasami v rôznom ročnom období, vodopád som tiež navštívil neraz, ale pri prameni Nitry som ešte nikdy nebol. 

Reku, pôjdem tú dlhšiu, namáhavejšiu a zaujímavejšiu trasu, teda z Vrícka. Do Vrícka to z Martina mám na skok, tak sa ta zveziem autobusom a tam na účastníkov výstupu z Prievidze niekde počkám. Hej, ale v nedeľu? Prvý autobus z Martina ta príde o pol dvanástej a to oni už budú niekde pod vrcholom Kľaku, takže táto možnosť padla.

Prievidžania to organizovali tak, že do Vrícka vypravili prvý autobus o 8:00 a do Fačkovského sedla druhý o hodinu neskoršie. Autobus z Prievidze do Vrícka to má najbližšie cez Nitrianske Pravno, Kľačno a Predvrícko a ta nikde nemám možnosť sa v nedeľu tak skoro ráno dostať autobusom, takže musím do Prievidze a odtiaľ spolu s ďalšími účastníkmi do Vrícka. A tak som teda aj cestoval - do Prievidze vlakom s prestupom v Hornej Štubni.

 

O rieke Nitre sme sa v škole na zemepise učili, že sa do Váhu vlieva pri Komárne. Áno, vtedy to bolo tak, ale tteraz je to len časť pravdy. Ona sa do Váhu vlieva na dvoch miestach - neďaleko Nových Zámkov pri obci Komoča umelým kanálom a pri Komárne starým korytom. V 60. rokoch minulého storočia bol totiž vybudovaný od Nových Zámkov do Komoče kanál, spájajúci Nitru s Váhom. Ten kanál má názov Nitra a staré koryto Nitry má názov Stará Nitra.
Stále však neviem, prečo oficiálny prameň Nitry je až pod cestou z Kľačna do Fačkovského sedla, keď ten potôčik, do ktorého sa ten oficiálny prameň Nitry vlieva, pramení o hodný kus vyššie a je dlhší a výdatnejší. Prameň toho potôčika by si asi skôr zaslúžil slávnostnejšie pomenovanie ako ten nižšie navŕtaný prameň.

 

Hoci tu bol pristavený autobus na odvoz do Prievidze, do mesta ma vzali autom ochotní manželia a tam bol už akurát pripravený vlak na odchod do Štubne, kde som prestúpil na vlak do Martina.

 

.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stretol som desiatky posadnutých, tvrdí exorcista

Exorcista problémy nevyrieši, vraví psychiater.

KULTÚRA

O smrti speváčky The Cranberries špekulujú

Záhadným spôsobom zrušila aj koncert v Bratislave.

ŠPORT

Mal Sagan bojovať o víťazstvo? Dilemu Bory rozhodla smola kolegu

Na úvod Tour Down Under skončil tretí.


Už ste čítali?