Barborská cesta - Banská Štiavnica

Autor: Ján Urda | 26.1.2017 o 8:01 | Karma článku: 6,73 | Prečítané:  1051x

Banská Štiavnica, mesto zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Barborská cesta, spájajúca významné stredoslovenské banské mestá.

Banská Štiavnica, nazývaná aj Strieborné mesto so slávnou banskou tradíciou. Kedysi bola členom Zväzu stredoslovenských banských miest, do ktorého patrili Banská Štiavnica, Banská Bystrica, Kremnica, Pukanec, Nová Baňa, Ľubietová a Banská Belá. Nachádza sa na turistickej trase Barborská cesta, spájajúcej významné stredoslovenské mestá okruhom Banská Bystrica - Kremnica - Banská Štiavnica - Zvolen - Banská Bystrica.

 

 

 

GALÉRIA NA STANICI

 

Vystúpite na konečnej stanici Trate mládeže z Hronskej Dúbravy do Banskej Štiavnice, kedysi preslávenej známou štiavnickou Ančou, parným rušňom. V budove stanice sa nachádza galéria "Banská St a nica Contemporary", ktorá tu sídli od r. 2009 a ktorá sa zameriava na organizovanie rezidenčných pobytov súčasných umelcov, produkciu a podporu vzniku nových diel a vydávanie autorských kníh.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRECHÁDZKA MESTOM

 

Prechádzka mestom poskytuje množstvo zaujímavých zážitkov. KKrásne budovy, svedčiace o sláve mesta, jeho prosperite, obyvateľoch. Bohatá história, turistické zaujímavosti, kultúrne zariadenia...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KALVÁRIA

 

Banskoštiavnická kalvária je súbor dvadsiatich samostatných sakrálnych stavieb, z toho sedemnásť kaplniek, umiestnených na vrchu Scharffenberg (Ostrý vrch). Kalvária pochádza z polovice 18. storočia. Bola zapísaná aj v zozname 100 najohrozenejších pamiatok sveta, pretože po r. 1989 bola rozkradnutá a spustošená.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BETLEHEM

 

Banskoštiavnický betlehem je údajne najväčší pohyblivý betlehem na svete. Nachádza sa v centre mesta neďaleko Trojičného námestia. Veľkosťou predčí aj omnoho známejší Slovenský betlehem v Rajeckej Lesnej. Má tieto rozmery: dĺžka 22 m, šírka 2,5 m a výška 3 m s vyše 800 postavami, z ktorých je polovica pohyblivých. Časť je umiestená okolo bočných stien, časť okolo stredového stĺpa.

Ukazuje históriu a krásy mesta Banská Štiavnica a jeho okolia, históriu a rôzne spôsoby dobývania a spracovania zlata a striebra, sú tam aj rôzni remeselníci, pohyblivá známa "štiavnická Anča", známe štiavnické budovy, známy Nácko a ďalšie obrazy zo života tohto krásneho mesta.

Žiaľ, hoci Štiavnicu navštevujú hordy turistov, betlehem je málo navštevovaný. Je to zavinené aj jeho slabou propagáciou i v meste samotnom. Ak navštívite mesto a o betleheme neviete, žiaden pútač Vás naň neupozorní, nehovoriac už o nejakých smerovkách, ktoré by Vás k nemu nasmerovali.

Betlehem vytvoril Ing. arch- Peter Chovan.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OKOLIE

 

Nielen samotná Banská Štiavnica, aj jej okolie je bohaté na krásu. Krásu prírody, nádherné výhľady do okolia. Popretkávané je množstvom náučných chodníkov, oboznamujúcich návštevníkov s históriou dobývania rúd a spracovania vzácnych kovov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gajdošovi úradníci vybrali stíhačky F-16, čakajú na vládu

Ponuku na kúpu stíhačiek F-16 za 2,91 miliardy dolárov schválil americký kongres. Švédske gripeny by boli lacnejšie.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Minister obrany klamal, dôvodom sú nové stíhačky

Ako SNS vyberá nové slovenské stíhačky.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

V SNS opäť vymenili hodnoty za peniaze

Už Mečiar o Slotovi povedal, že jeho hrdosť sa končí v Slovenskej poisťovni.


Už ste čítali?