Dzedova ric pod Cigánkou

Autor: Ján Urda | 19.4.2017 o 8:01 | (upravené 23.4.2017 o 17:00) Karma článku: 7,26 | Prečítané:  856x

Jeden z týchto názvov je oficiálny, druhý neoficiálny. Tým neoficiálnym názvom je Cigánka, tak totiž domáci a turisti volajú bralo Klapy pri Považskej Bystrici na druhej strane Váhu. Oficiálnym názvom je teda ten druhý...

Tentoraz sa traja mládenci 75+ vybrali na strednom Považí z Udiče do Považského Podhradia. S Stretli sme sa na stanici v Považskej  Bystrici, odtiaľ sme sa autobusom presunuli do Udiče na začiatok peknej a dlhej Maríkovskej doliny v Javorníkoch. Z Udiče sa na Cigánku dá dostať miernejším výstupom po ceste z Udiče do Jasenice a asi v polovici sa natrafí na modrú turistickú značku, po ktorej sa príde do sedla pod Klapmi (Cigánkou) a potom krátkym prudkým stúpaním hore na Cigánku alebo hneď z Udiče kratšou trasou, ale s namáhavejším prudkým stúpaním po žltej priamo na Cigánku. My sme si zvolili to kratšie a prudkejšie stúpanie, veď čože taká výška a také stúpanie pre nás.., Všetko fajn, len tá zatiahnutá obloha, to nám nebolo po chuti. Tie výhľady za krásneho slnečného počasia počas výstupu i z vrcholu Cigánky sú predsa len úchvatnejšie. Hoci Cigánka je nevysoký kopec, pohľady z neho sú za pekného počasia krásne.

Z Udiče po žltej hore na Cigánku, z nej sme sa spustili dole do sedla, pričom pod Cigánkou sme pohľadali, našli a navštívili jaskynku, nazvanú tunajším írečitým nárečím ako Dzedova ric (iný názov nemá, takže tento je oficiálny), pokračovali po modrej spolu so žltou na Lopatinu, odbočili po žltej smerom do Podhradia, trochu po nej išli ku studničke s chutnou vodou v hore a vybrali sa potom tak naverímboha mimo značky, veď my sme múdrejší ako akási žltá značka, zabehávali sme pritom aj kamarátovu verziu GPS - a prišli do Šebešťanovej namiesto do Považského Podhradia, kam sme pôvodne chceli prísť:-)

Keď som odchádzal z Turca, svietilo slniečko, ale len čo som sa pomedzi Lúčanskú a Krivánsku Malú Fatru dostal na druhú stranu Malej Fatry, zatiahnuté nebo. A neopustilo nás to po celú dobu, dokonca pri zostupe z Cígánky aj nejaká kvapka spadla, ale len tak nariedko, že v sedle na otvorenom priestore sa dalo kľučkovať pomedzi padajúce kvapky a v hore všetko zachytili vysmädnuté koruny stromov, takže dole sa nedostala žiadna kvapka.

Povesti o Klapoch a Cigánke hovoria toto:

Klapy - Popri Váhu viedla dôležitá obchodná cesta, ktorá lákala aj lúpežníkov. Na vrchu nad dedinou bola vybudovaná pozorovateľňa a umiestili tam pozorovateľov. Keď pozorovatelia uvideli blížiť sa lúpežnícke hordy, rozozvučali obrovské klapačky, ktoré upozornili ľudí v okolitých dedinách, ktorí sa stačili včas ukryť. Odtiaľ názov Klapy.

Cigánka - Istý gazda so synom orali roľu pod Klapmi. Gazdiná im navarila za hrniec kaše, ktorú si ukryli v kríkoch. Ponáhľali sa, nič si okolo nevšímali. Ani mladú Cigánku, ktorá šla okolo. Na obed si šli oddýchnuť a najesť sa kaše, ale tej nikde. Obzerajú sa všade dookola, až uvidia hore na vrchole Kláp ujedať si ich kašu Cigánku. Otec sa nazlostil, zaklial a zreval: "Bodaj si tam skamenela". A jeho kliatba sa aj vyplnila, Cigánka tam skamenela. Odvtedy Klapy volajú Cigánkou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*

 

A nakoniec zopár záberov z predchádzajúcej návštevy Cigánky za krásneho počasia, aby sa to dalo aj trochu vychutnať. Je možné, že ten rozdiel je len tým, že vtedajší výstup bol z opačnej strany, z Podhradia a tento z Udiče.

 

 

*

 

Takže: Ak Vám niekedy niekto povie: "Chodz do rici!", nemusíte sa hneď naňho zlostiť. Možno má starosť o Vaše zdravie a posiela Vás len navštíviť neveľkú jaskynku pod Cigánkou a prejsť sa trochu krásnou prírodou...

 

.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Techniku zo základne v Dolnej Krupej žiada ministerstvo vrátiť

Čo robia Noční vlci v Dolnej Krupej.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: V RTVS môže byť ohrozené vysielanie správ

Ľudia v spravodajstve končia, spor o verejnoprávnosť pokračuje.

Stĺpček Jakuba Fila

Ešte sa chceme tváriť, že vlci sú len zvedaví turisti a branci iba obľubujú pohyb?

Tajné služby o Nočných vlkoch mlčia.


Už ste čítali?