Galéria kamenných skulptúr pod Tatrami

Autor: Ján Urda | 13.9.2017 o 8:01 | (upravené 1.10.2017 o 12:52) Karma článku: 8,34 | Prečítané:  232x

Na kraji Vyšných Ružbách je veľká voľne prístupná galéria kamenných skulptúr v prírode. Sú tu sústredené skulptúry medzinárodných sympózií, ktoré sa tu uskutočňujú.

Galéria sa nachádza naľavo od cesty vedúcej z Nižných Ružbách pred vstupom do Vyšných Ružbách. Pri ceste do kúpeľov ju vidno aj z cesty. Nižné Ružbachy ležia na trase z Kežmarku do Starej Ľubovne .Areál galérie je umiestený v lome travertínového kameňa, veľmi vhodného na tvorbu kamenných sôch.

Do Nižných Ružbách vlakom, odtiaľ autobusom do Vyšných Ružbách. Krátka prechádzka kúpeľmi, odchod späť smerom na Nižné Ružbachy a hneď na kraji poľná cesta napravo cesta do galérie. Galéria má dve časti - dolnú a hornú. Dolná je umiestená hneď napravo od poľnej cesty, horná trochu povyše. Dolná pripadá ako zabudnutá, tráva a burina tam bola do pása, v hornej tráva malá, pravdepodobne pravidelne kosená.

Keď som skončil prehliadku galérie, mal som hodne času do odchodu najbližšieho autobusu, tak som sa vybral do Nižných Ružbách po ceste peši, reku, posedím si tam pri pive. Žiaľ, žiadna krčma v dedine nefungovala, ale našťastie na futbalovom ihrisku práve prebiehali preteky hasičských družstiev a okolo šiatre s občerstvením. Ihrisko je hneď pri stanici, stanica je na kopčeku nad ním pri východe z tunela. Tak som pri pive sledoval až do príchodu vlaku šikovnosť a elán mnohých hasičských družstiec mužov i žien, medzi ktorými boli aj veľmi mladé dievčence. Veď v súčasnom období mládež obyčajne inak využíva čas, ale na malej dedine je aj tých dievčat málo. Niektoré ženské družstvá mi pripadali, akoby tam spolu boli mamky s dcérami..

Pretože nie som kritik umenia, nepoužívam také vzletlé vyjadrenia a tie moje by aj tak v mnohých prípadoch pravdepodobne boli v rozpore kritikov, tak sa radšj zdržím komentára.

 

 

 

Ale už zábery z vlastnej galérie

 

 

 

 

Vo Vyšných Ružbachoch sú aj prírodné zaujímavosti: pekný vodopád, čosi podobné ako v Lúčkach, len v menšom a krásne travertínové jazierko Kráter, najväčšie v strednej Európe. Sú tam i ďalšie travertínové krátery, ale bez vody.

Koncom mesiaca bude ďalšie každoročné kameňosochárske sympózium na Orave, kde je aj v súčasnosti množstvo sôch z doterajších ročníkov.

 

.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Historické fiaská aj rekordné úspechy. Česko má po voľbách víťazov i porazených

V novom českom parlamente zasadne deväť strán. Nie všetky sú so svojim výsledkom spokojné.

KOMENTÁRE

Balada o zrade, alebo bez Babiša to nepôjde

Andrej Babiš vyhral v premiérskom referende.

KOMENTÁRE

Česko púšťa k moci populistu s autokratickými tendenciami

Krajina, ktorá už raz autokraciu porazila, jej znovu otvára cestu.


Už ste čítali?