Z Babinej do Krupiny cez Mäsiarsky bok

Autor: Ján Urda | 8.11.2017 o 8:01 | Karma článku: 8,12 | Prečítané:  755x

Mäsiarsky bok je národná prírodná rezervácia medzi Babinou a Krupinou. Ako v prírodnej rezervácii je tu krásna nedotknutá príroda, ale aj skalné moria a zurčiaci potok Krupinica.

Túlavé topánky zo zvolenského turistického klubu KŽC sa tentoraz vybrali z Babinej do Krupiny cez národnú prírodnú rezerváciu Mäsiarsky bok.

Začiatok bol pri bývalej železničnej stanici Babiná, nasledoval prechod popod štreku, ponad potok Krupinica, prechod národnou prírodnou rezerváciou, návšteva Krupiny. Na bývalej stanici Krupina-predmestie a pri zaujímavej lokalite Turecké studne nás čakali dve pohostenia.

Národná prírodná rezervácia Mäsiarsky blog je človekom nedotknutá príroda, len turistický chodník je miestami preklenutý. Nie sú to en staré vyvrátení i nevyvrátené stromy, do neba trčiace zvyčky stromov, ale aj kamenné moria, niekde holé, inde obrastené machom, krásny potok Krupinica... Nachádza sa medzi Babinou a Krupinou vedľa bývalej železničnej trate Zvolen - Krupina - Šahy - Čata. Od r. 2003 je premávka na trati ukončená, ojedinele však premávajú nákladné alebo manipulačné vlaky. Na trati je zaujímavý viadukt i tunel, ktorým sme tiež prechádzali. Pred príchodom do Krupiny sme si pozreli aj zaujímavé Krupinské studne, vytesané kedysi dávno v bývalom kameňolome, o ktorých sa dodnes nevie, k čomu pôvodne slúžili.

Akciu sme zakončili prehliadkou mesta Krupina a tradičným záverečným ceremoniálom pri pive. Krupina, mesto v Honte, sa nachádza medzi krupinskou pahorkatinou a Štiavnickými vrchmi. Patrí medzi najstaršie slovenské mestá s bohatou históriou. Známa je tzv. krupinským právom.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?