Z Belej cez Belské skaly do Terchovej

Autor: Ján Urda | 16.4.2019 o 8:08 | Karma článku: 2,52 | Prečítané:  1397x

Niekde Belské, inde Belianske skaly boli donedávna prístupné len skalolezcom, nie obyčajným turistom. Nachádzajú sa v Belskej doline na kraji Krivánskej Malej Fatry. Na mapách sú uvedené ako Belianske skaly a dolina ako Belianska.

Belianska dolina - Belská dolina a Belské skaly. Veľká väčšina slovenských turistov pod Belianskou dolinou pozná krásnu dolinu pri obci Belá-Dulice vo Veľkej Fatre v okrese Martin. Je jednou z najdlhších veľkofatranských dolín. Obec Belá je však aj v okrese Žilina. Je tam aj dolina, zarezávajúca sa do Krivánskej Malej Fatry. Miestni obyvatelia ju volajú Belskou dolinou, nie Belianskou. Nazdávam sa, že miestne názvy by mali byť také, aké používajú miestni obyvatelia, hoci to vždy nemusí zodpovedať zásadám gramatiky.

Zvolenskí turisti, s ktorými často chodievam na ich akcie, mali v pláne akciu z Belej pri Žiline Belskou dolinou na Belské skaly a ďalej cyklistickým i turistickým chodníkom popod Malú Fatru po žltej cez Malú Bránicu až do Terchovej. O Belských skalách sa už čo-to ku mne dostalo, tak som bol na ne zvedavý. Belskú dolinu som ešte neskúsil, zato susednou dolinou Kur som sa kedysi nedobrovoľne musel spustiť z hrebeňa Krivánskej Malej Fatry, keď som si pod Malým Kriváňom vytkol nohu v členku a zlomil dve rebrá: https://urda.blog.sme.sk/c/333774/Predcasny-koniec.html.

Belská dolina je krátka a hneď neďaleko od jej začiatku je odbočka mostíkom ponad potok ku skalám. Hore na Belské skaly vedie prudko stúpajúci cik-cak žlto značený turistický chodník.

Belské skaly. Do roku 2016 boli vyhradené len pre skalolezcov, obyčajným turistom sprístupnené neboli. Sú tvorené vápencami a dolomitmi. Zo skál sú postupne tri krásne výhľady v rôznej výške. K poslednému, vrcholovému výhľadu sa dostanete krátkym reťazením. Výstup na ne je síce prudký, ale časovo nenáročný. Z troch vyhliadkových bodov sa naskytujú nádherné pohľady na Belskú dolinu, Žilinskú kotlinu a obec Belá i ďalšie okolie. Ničím nezaostávajú za krásami iných častí Krivánskej Malej Fatry. Krivánska Malá Fatra je bralnatá, Lúčanská Malá Fatra je hôľnatá. 

Po skončení túry, keď sme sa vracali autobusom z Terchovej, som vystúpil na ž. st. Varín, kam zachádza len málo autobusových spojov. Pútač lákal do bufetu, do príchodu osobáka zo Žiliny do Liptovského Hrádku trochu času, tak som si sadol na čapovaného bernarda. A pretože mi vysmädnutému zachutil, nechal som vlak vlakom a pri druhom pive som si počkal na ďalší.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Gröhling by mohol na revanš blokovať Matovičov plán, ale neurobí to

Do Vianoc otvoria aj školu, kam chodia Matovičove dcéry.

Dobré ráno

Dobré ráno: Lučanský mal brať úplatky. Kedy sa skončí zatýkanie?

Čo to vypovedá o štáte v ktorom sme žili?


Už ste čítali?