MDD - Vrútky - Železničiari deťom

Autor: Ján Urda | 6.6.2019 o 8:01 | Karma článku: 2,33 | Prečítané:  398x

Členovia Spolku Výhrevne Vrútky ako každoročne pripravili k MDD pre deti zaujímavé programy - jazdy parnými vlakmi. V sobotu na trati Žilina - Kremnica, v nedeľu na trati Vrútky - Harmanec .

Tohtoročné oslavy MDD boli ochudobnené o akcie v bývalých priestoroch rušňového depa, kde  býva zaujímavá medzinárodná prehliadka parných rušňov, osobných železničných vozňov, modelárskych železníc či hasičskej techniky, lebo v priestoroch depa prebiehajú  stavebné úpravy,

Niečo k tratiam:

Trať Vrútky - Kremnicaparný rušeň 486.007 (Zelený Anton)

Pôvodná trať Zvolen – Vrútky cez Kremnicu bola súčasťou železnice Budapešť – Salgótarján – Lučenec – Zvolen – Vrútky (prepojenie s Košicko-bohumínskou železnicou). Do prevádzky bola daná v r. 1872, teda ešte za R-U. Trasa zo Zvolena cez Kremnicu vyhrala kvôli najnižším nákladom spomedzi troch variantov: cez Banskú Bystricu a Ružoberok, cez Banskú Bystricu a Harmanec a cez Kremnicu.

Ešte za mojej mladosti rýchliky z Prahy do Zvolena premávali cez Kremnicu. Teraz na tejto trati premávajú len osobné a nákladné vlaky.

Trať Vrútky - Harmanecparný rušeň 556.036 (Štoker)

Trať Zvolen - Diviaky cez Banskú Bystricu sa napája na trať Zvolen - Kremnica - Vrútky v Dolnej Štubni začali budovať v r. 1936 a bola daná do prevádzky v r. 1940. Trať s 22 tunelmi (najdlhší Čremošniansky - 4698 m), 112 mostami a priepustmi (4 viadukty) bola vybudovaná za 4 roky.  Ktovie, ako dlho by to trvalo v dnešnej dobe s terajšou technikou:-)

Teraz na tejto trati nepremávajú osobné vlaky, len rýchliky.

 

 

Pracovisko rušňovodiča a kuriča 

Zariadenia vozňov

 

Zábery z jazdy

 

Kremnica

 

Harmanecká dolina

Malé vodné elektrárne

 

 

 

Mokraď

 

Vodné pramene

 

Kaskády potoka

 

Vodný žľab na spúšťanie dreva na bočnom prítoku

 

 

 

Pre nás v detstve jediným dopravným prostriedkom na väčšie vzdialenosti bola železnica, pre dnešné mladé pokolenie je to už atrakcia.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Gröhling by mohol na revanš blokovať Matovičov plán, ale neurobí to

Do Vianoc otvoria aj školu, kam chodia Matovičove dcéry.

Dobré ráno

Dobré ráno: Lučanský mal brať úplatky. Kedy sa skončí zatýkanie?

Čo to vypovedá o štáte v ktorom sme žili?


Už ste čítali?