Dve rokliny alebo tiesňavy a Dúpänce

Autor: Ján Urda | 14.6.2019 o 8:01 | Karma článku: 2,76 | Prečítané:  946x

Obe tiesňavy síce krátke, ale o to krajšie. Na severe - Stráňavská tiesňava, na juhu -Tesárska roklina.  Jedna v okrese Žilina, druhá v okrese Krupina. Vedľa Tesárskej sú aj zaujímavé skalné obydlia - Dúpänce.

STRÁŇAVSKÁ TIESŇAVA

 

Stráňavy sú obec pod vrcholom Polom v Lúčanskej Malej Fatre. Cez Stráňavy tečie Stráňavský potok, ktorý vyviera pod malofatranským Minčolom a povyše dediny vytvoril medzi vrchmi Polom a Hoblík krátku, ale peknú  Stráňavskú tiesňavu.Vrch Polom zo severovýchodnej strany ustupuje ťažbe dolomitov, na vrchu Hoblík je Višňovská ferrata s prevismi, omnoho ťažšia ako Martinská ferrata. Hoci okolie Stráňavskej tiesňavy mám prechodené, Višňovskú ferratu na Hoblíku som nešiel a ani ju nepôjdem.

 

 

 

 

TESÁRSKA ROKLINA

 

Hontianske Tesáre je obec v regióne Hont medzi Krupinou a Šahami. Neďaleko železničnej stanice, na druhej strane od štreky, ktorú nedávno znovu otvorili, sa nachádzajú dve turistické zaujímavosti:Tesárske Dúpänce a Tesárska tiesňava.

 

Tesárske Dúpänce

Dúpänce sú do skaly vytesané diery, ktoré v dobách tureckých nájazdov slúžili pre  miestnych  obyvateľov  ako skrýše. Sú rôzne: Jednodierka (2 ks), Dvojdierka (1 ks) a Osemdierka (1 ks). Žiaľ, tú najzaujímavejšiu - Osemdierku - som nevidel. Bolo to totiž tak: Cestou k tiesňave som dostihol jedného mládenca. Že vraj zo susednej dediny, tak by to tam mal poznať a poukazovať mi. Niečo som už zazrel z vlaku zo Zvolena, jednodierky a Dvojdierku sme našli, ale Osemdierku nie. Ak som chcel stihnúť aj tiesňavu a vrátiť sa domov, predsa len je to od Turca dosť ďaleko, tak som ju už nestihol hľadať. Takže Dúpänce, ale bez Osemdierky. Možno sa ta ešte niekedy vyberiem.

 

 

 

TESÁRSKA ROKLINA

 

Tesárska roklina je krátka, ale o to krajšia. Úzke štrbiny pomedzi vysoké skalné steny. Je národnou prírodnú pamiatkou. Vyhĺbil ju v skalách malý potok, ktorý po väčšinu roka vyschýna. Je nepriechodná, z konca sa treba vrátiť na začiatok. Hoci je krásna, turistom z iných regiónov je málo známa a málo nimi navštevovaná.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Gröhling by mohol na revanš blokovať Matovičov plán, ale neurobí to

Do Vianoc otvoria aj školu, kam chodia Matovičove dcéry.

Dobré ráno

Dobré ráno: Lučanský mal brať úplatky. Kedy sa skončí zatýkanie?

Čo to vypovedá o štáte v ktorom sme žili?


Už ste čítali?