Dve rozhľadne na Liptove

Autor: Ján Urda | 19.6.2019 o 8:01 | (upravené 19.6.2019 o 18:58) Karma článku: 2,00 | Prečítané:  677x

Tentoraz sú to rozhľadne z Liptova: nad Pavčinou Lehotou a nad Liptovským Jánom. Boli to dve samostatné akcie.

ROZHĽADŇA PAVČINA LEHOTA

Demänová a Bodice

Z obce Demänová cez Bodice a Pavčinu Lehotu do Laziska. Pavčina Lehota leží na úpätí Nízkych Tatier pod vrchom Siná. Rozhľadňa stojí vedľa cyklistickej trasy.

Dominujúcou nebola rozhľadňa nad Pavčinou Lehotou, ale artikulárny kostol medzi Laziskom a Sv. Krížom.

O artikulárnych kostoloch som už písal napr.v tomto článku, tak len v krátkosti: drevené evanjelické kostoly v Hornom Uhorsku boli stavané na základe šoproňských artikúl. V Liptove boli dva artikulárne drevené kostoly: v Paludzi a v Liptovskom Jáne. Kostol, ktorý je medzi Sv. Krížom a Laziskom, má  zaujímavú históriu. Pôvodne bol postavený v Paludzi, avšak pred jej zatopením Liptovskou Marou bol rozobratý a postavený na terajšom mieste.

Staval ho majster Jozef Lang, samouk, ktorý nevedel čítať ani písať v r. 1729. Podľa artikúl musel byť postavený v priebehu roka. Keď zoberieme do úvahy, že patrí medzi najväčšie drevené stavby v strednej Európe, jeho kapacita je až 6000 ľudí, pričom nebol použitý ani jediného kovový prvok, bez použitia súčasnej stavebnej techniky, vidíme umenie majstra. Parametre: dĺžka s vežou 43 m, zastavaná plocha 658 m2, úžitková plocha 1150 m2 s 12 dverami a 72 oknami. Nie je zapísaný v Zozname svetových kultúrnych pamiatok UNESCO, pretože nestojí na pôvodnom mieste.

V blízkosti rozhľadne sa mi stala nepríjemná vec: pri vyťahovaní telefónu zo zadného vrecka som vytiahol aj peňaženku a nevšimol som si to. Hodný kus od rozhľadne som zistil jej stratu, tak som sa chodníkom vrátil späť. Oproti mne beží skupinka mladých dievčat a chlapcov a máva mojou peňaženkou. Tak aj touto cestou im veľmi pekne ďakujem.

 

 

Pavčina Lehota

 

 

Lazisko a artikulárny kostol

 

 

ROZHĽADŇA LIPTOVSKÝ JÁN

 

Rozhľadňa Liptovský Ján j postavená nad obcou na začiatku krásnej Jánskej doliny. Obec Liptovský Ján je jednou z najstarších liptovských dedín s bohatou históriou. Máloktorá iná obec má toľko kaštieľov a kúrií ako táto.

Ako obdivovateľ rezbársdkeho remesla som si prišiel na svoje. Toľko rezbárskych prác pokope som hádam videl jedine v Rakove v Turci. Medzi tradičnými rezbárskymi prácami (svätci, Jánošík, muž a žena v kroji, rozprávkové bytosti, zvieratá...) tam môžete vidieť aj d´Artagnana s jeho priateľmi Athosom, Porthosom a Aramisom.

Samotná rozhľadňa je na malom kopčeku nad dedinou, stúpanie síce pomerne prudké, ale krátke. Aj pri mojej návšteve som tam postretal veľa malých detí.

 

Pretože v Mikuláši som mal čas do odchodu vlaku, šiel som si sadnúť do krčmy naproti stanici na jedno pivo. Krčma vždy býva poloplná až plná, teraz tam nesedel pri pive nik, akurát krčmárka pozerala televíziu. A stalo sa mi čosi, čo sa mi prihodilo prvý raz v živote: musel som sa preukázať občianskym preukazom, aby som dostal pivo. Či preto, že pochybovali o tom, či už mám 18 alebo preto, že vyzerám ako bezdomovec alebo preto, že v susednej miestnosti je herňa a vyzerám ako hazardný hráč...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Gröhling by mohol na revanš blokovať Matovičov plán, ale neurobí to

Do Vianoc otvoria aj školu, kam chodia Matovičove dcéry.

Dobré ráno

Dobré ráno: Lučanský mal brať úplatky. Kedy sa skončí zatýkanie?

Čo to vypovedá o štáte v ktorom sme žili?


Už ste čítali?