Niečo z Malohontu - 1

Autor: Ján Urda | 19.11.2019 o 8:01 | (upravené 20.11.2019 o 17:00) Karma článku: 2,32 | Prečítané:  690x

Malohont je bývalá stolica na Slovensku, dnes časť regiónu Gemer-Malohont. Centrom Malohontu je Rimavská Sobota. Vybral som sa na jednu rozhľadňu a zastihol som otvorené aj dva pekné staré kostoly.  

Malohont sa nachádza v južnej časti Banskobystrického VUC a je celý na území Slovenska, zo susedných regiónov Novohradu a Gemera sú na Slovensku len časti, ďalšie časti z nich sú v Maďarsku. Malohont tvoria hlavne obce okresu Rimavská Sobota, malá časť okresu Poltár a jedna obec okresu Brezno. 

Nad Rimavskou Baňou je na kopci Vŕšok rozhľadňa, kam som sa vybral. Vŕšok je to nevysoký. Cesta ta samé prestupy: vo Vrútkach vlak do Bystrice, z Bystrice do Tisovca autobus,  odtiaľ ďalší  do Hnúšte a konečne odtiaľ autobus do Rimavskej Bane.

V Bystrici veľa času na autobus, ale čo tam obzerať - stanica od ruky, všetko známe, na pivo skoro, tak len krížovky lúštiť,  v Tisovci prestup na námestí v centre mestečka, takže pár minút na mesto, inak známe z predchádzajúcich návštev, v Hnúšti autobus hneď, ale mesto poznám z návštevy, keď som tam hľadal starý turecký kamenný most.

Po "pristátí"  v Rimavskej Bani  nasledovala krátka prehliadka obce a krátka vychádzka na rozhľadňu nad dedinou. Po návrate do dediny vychádzka ku kostolu, reku, aspoň zvonku zopár záberov. Prídem ku kostolu a  evanjelický kostol otvorený dokorán, hoci evanjelické bývajú otvorené len na služby Božie. Malohont je evanjelický región, takmer v každej dedine evanjelický kostol, katolícke sú tu len výnimkou v mestách a veľkých obciach. Krásna stredoveká vnútorná výzdoba kostola, krásne maľby. No veď posúďte sami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po návrate do dediny som sa vybral na malú vyvýšeninu nad dedinou, na ktorej stojí kostol, aby som ho odfotil bližšie. Na moje prekvapenie kostol otvorený a prístupný, fotenie povolené

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po návšteve kostola s nádhernou výzdobou rozmýšľam, čo ďalej. Láka ma vybrať sa po ceste cez hory peši cez Kraskovo, Babinec a Kyjatice, kde sú tiež evanjelické kostoly s krásnou stredovekou výzdobou, do Rimavského Brezova. Ale stihol by som to obísť a videl by som vôbec vnútornú výzdobu, keď nie je nedeľa? Nechám si to radšej na inokedy a vyberiem sa na stanicu. Reku, na dnes stačilo, je toho aj tak viac, ako som plánoval. Ak pôjde skôr vlak dole, tak domov pôjdem cez Lučenec, ak pôjde skôr hore, pôjdem cez Brezno. Skôr šiel na Tisovec, tak som nasadol. Vo vlaku som si spomenul, že cestou do Rimavskej Bane som videl zaujímavú vežu kostola v Rimavskom Brezove, tak na susednej stanici vystúpim - pokračovanie v ďalšom článku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Gröhling by mohol na revanš blokovať Matovičov plán, ale neurobí to

Do Vianoc otvoria aj školu, kam chodia Matovičove dcéry.

Dobré ráno

Dobré ráno: Lučanský mal brať úplatky. Kedy sa skončí zatýkanie?

Čo to vypovedá o štáte v ktorom sme žili?


Už ste čítali?