Za domom a trochu ďalej

Autor: Ján Urda | 6.3.2021 o 8:01 | Karma článku: 9,72 | Prečítané:  537x

Pohyb je zdravie a zdravie je život. V týchto dňoch, keď tu šarapatí tá koťuha, musíme si vystačiť s vlastným okresom. Uspokojím aj s vychádzkou blízkou divokou prírodou: Horička - Jordán - Atilov hrob - jazierko - Horička.

Pohyb je zdravie a zdravie je život.

Neustály pohyb je aj najlepšou prevenciou pred pliagou koronavírusu. Mám výhodu, že bývam v poslednom dome v ulici na koncci ulice, na kraji mesta. Výjdem za dom a som v prírode, na pokraji malého divokého lesíka, za ním polia, potok Jordán, Bôrovský potok, Hrádok-Atilov hrob, Košútske jazierko pod ním... Stretnem pár psíčkárov na prechádzke, pár cyklistov a pár mladých dvojíc, niektoré i s malými deťmi.

Potok Jordán. Márne by ste ho pod týmto názvom hľadali na súčasných mapách, Našli by ste len Sklabinský potok, no Martinčania ho poznajú pod názvom Jordán. Veď aj v miestnej časti Priekopa majú ulicu Za Jordánom, ktorá je od cesty na druhom brehu potoka. Jordán, alebo Sklabinský potok vyviera vo Veľkej Fatre pod Končitým vrchom, odkiaľ tečie Sklabinskou dolinou, obcami Sklabiňa, Dražkovce, miestnou časťou Martina Tomčany, popri sídlisku Košúty a cez miestnu časť Priekopa, kde sa vlieva do Turca.   

Ďalší potok, Bôrovský, je na mape síce vyznačený, ale nie je pomenovaný. Vyviera neďaleko Sklabinského hradu, preteká osadou Stará Bôrová a pri jazierku pri Atilovom Hrobe sa vlieva do Jordánu. 

Atilov hrob, niekde ho nájdete pod názvom Hrádok, sa nachádza pri miestnej časti Košúty. Košúty patría medzi najstaršie osídlené oblasti Turca. Boli tu nájdené pozostatky starých osídlení z rôznych období, bolo tu tiež slovanské hradisko.

 

Posledný dom v ulici

 

 

Horička na Severe

 

 

 

 

Výhľady z poľa na okolité končiare

 

 

 

 

 

 

Cesta k Jordánu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bôrovský potok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hrádok - Atilov hrob 

 

 

 

 

 

 

Zostup k jazierku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opäť Jordán

 

 

 

 

 

Do horičky nad Košútmi

 

 

Opäť horička, tentoraz nad Košútmi

 

 

 

 

 

 

Tak toto je krásna krátka prechádzka Martinčanov. Podobné prechádzky sú tu pri každom martinskom sídlisku.

Každé mesto má svoje podobné zákutia, ktoré teraz je vhodná doba znovaobjavovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?