...ešte trochu ďalej

Autor: Ján Urda | 12.5.2021 o 8:01 | Karma článku: 7,95 | Prečítané:  455x

Voľné pokračovanie článku Za domom a trochu ďalej. Tentoraz som sa vybral na druhý konciec mesta do najväčšieho slovenského skanzenu v Jahodníckych hájoch. 

Múzeum slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch v Martine je najväčší slovenský skanzen pod holým nebom. Sú tu sústredené objekty tradičného ľudového staviteľstva, bývania a spôsobu života regiónov severozápadného Slovenska: Liptova, Oravy, Kysúc, Podjavorníkov a Turca.

Rozprestiera sa na ploche 15,5 ha a je tam sústredených 143 rôznych exponátov zo života našich predkov v 19. a 20. storočí. Viac o múzeu sa môžete dočítať a pozrieť si ďalšie fotky TU.

Skanzen spolu so susedným medokýšom je vďačným objektom vychádzok Martinčanov. Sám ta chodievam niekoľkokrát do roka v lete i v zime.

 

 

 

 

 

 

Pri parkovisku pred skanzenom sa vyberiem poprechádzať sa po paseke, plnej pozostakov vyvrátenýh i vypílených krásnych vysokých rovných stromov. Nárazový vietor ich kmíše zo strany na stranu.

ie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pod jedným mohutným krajným stromom veverička si pochutnáva na smrekovej šiške. Len čo ma zbadala, nechala šiku šiškou a davaj hore na strom, odkiaľ ma z konára zvedavo pozorovala. 

 

 

Po vzájomnom pozorovaní s veveričkou vyberiem sa ďalej poprechádzať sa po paseke, ochádzam a po pár metroch zrazu počujem za sebou akýsi divný zvuk. Obzriem sa a vidím dopadať kúsok odo mňa na zem vyvrátný vysoký smrek: koreň, tak ako mávajú obyčajne smreky, na taký mohutný stromisko veľmi biedny či do priemeru alebo hĺbky zapustenia do zeme. Neviem, či jeho vyvrátenie zapríčinil nárazový vietor alebo len neuniesol váhu veveričky. Nuž, s týmto som rozhodne nepočítal.

Kedysi som chodieval na túry aj samostatne, už chodím len s partiou, niekedy s niektorým klubom turistov, inokedy s ďalšími osemdsiatnikmi. Aj teraz som sa presvedčil, že chodiť sám nie je to pravé. Človek nikdy nevie, čo sa môže stať: stretne sa s medveďom, zavalí ho strom, zraní sa, ako srdciar dostane infarkt...Ak sa mu to stane hoci aj na vyznačenom, ale veľmi málo frekventovanom turistickom chodníku, tak skončí a nájdu ho až náhodní turisti po nejakej dobe.

Pamätám si na prípad istej mladej turistky z klubu na Považí, ktorú som aj osobne poznal, keď som sa zúčastnil pár akcií ich klubu. Vybrala sa do Krivánskej Malej Fatry, Pošmykla sa, padala niekoľko pár desiatok metrov a našli jú náhodou mŕtvu až po mesiaci.

Takáto jednoduchá a ľahká akcia ako traz ani nie v horách, hneď na kraji mesta a... Takže už žiadne individuálne akcie...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Zopár záberov aj zo skanzenu, hlavne zvoničky

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?