Zatvorená kostolná veža Žifčáková

Autor: Ján Urda | 10.6.2021 o 8:01 | Karma článku: 7,78 | Prečítané:  364x

Vybrali sme sa na horu Žifčáková, slovenské Lurdy. Chceli sme sme sa pozrieť na Kysuce z výšky, ale hore na vežu sme sa nedostali. Tak teda hora Žifčáková bez návštevy veže.

Keď sme sa nedávno vracali z túry od Melocíka do Vysokej nad Kysucou, zďaleka nás oslovila veža kostola na Žifčákovej. 

Hora Žifčáková - slovenské Lurdy. Poriadajú sa tam púte, lebo sa tam údajne nebohému lesníkovi Matúšovi Lašútovi zjavila Panna Mária a zanechala nám po ňom posolstvo.

Najprv sme sa poprechádzali po Korni, známej najmä korňanským ropným prameňom. Je to unikátny prírodný výver ropy s výronom plynu. Je jediným z viacerých v tejto oblasti, ktorý je stále aktívny. V jeho blízkosti bolo objavené aj menššie ložisko zemného plynu. Korňanslý ropný prameň spolu s kamennými guľami Megoňky patrí k najzaujímavejším prírodným turistickým atrakciám Kysúc. V korňanskej osade U Šulca stojí chátrajúci veterný mlyn, pri ktorého atrape v obci sme začínali svoju púť. Ďalšou zaujímavosťou Korne je bývalý drevený kostol z r. 1948, ktorý teraz po vybudovení nového kostola slúži ako diecézne centrum.

Z Korne hore na Žifčákovú vedie asfaltová cesta, autá po nej často longujú hore-dole. Pri ceste hore sú pekné vyrezávané jednotlivé zastavenia krížovej cesty. Krížová cesta vedie ku kaplnke, ktorá bola kedysi do vybudovania kostola tunajším centrom.

Hore na hore stojí nový chrám Panny Márie, maky Cirkvi, stará kaplnka a zopár žriediel chutnej, vraj liečivej vody. Pri prameňoh vody môžete vidieť kľačiacich a modliacich sa veriacich i napĺňajúcich bandasky liečivou vodou. Odtiaľ na druhú stranu, do Turzoky vedie druhá krížová cesta, na ktorú naväzuje tretia krížová cesta, popri ktorej možno nájsť ešte aj zvyšky najstarej krížovej cesty. Zostup do Turzovvky je vhodný len pre peších turistov.

Celou cestou hore i dole sa sem-tam otvárajú výhľady na kysuckú prírodu.

Keď sme zostúpili v Turzovke, sadli sme si na záverečné pivo v už nám známom zariadení neďaleko stanice Turzovka-zastávka. Pri zisťovaní spojenia späť som nechal automaticky nastaviť výhodziu stanicu a ono mi nastavilo stanicu Turzovka namiesto Turzovka-zastávka, čo som si nevšimol. Vyberieme sa po pive k vlaku a vlak už preč. Vlak z Makova do Čadce zo stanice Turzovka-zastávka odišiel o 15:55, zo stanice Turzovka mal odchod o 16:03. Do Žiliny sme sa teda dostali autobusom cez Semeteš, Veľké Rovné a Kotešovú.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Zachráň aspoň moje deti. Taliban sa vracia a popravuje tých, čo pomáhali spojencom (píše Petra Procházková)

Nikto z českých politikov neodpovedal.

Československo malo na mapách najprv iný tvar, siahalo až do Maďarska a Juhoslávie

Na vytvorenie štátu neexistuje žiadny manuál, hovorí historik Roman Holec.


Už ste čítali?