Hrad Blatnica

Autor: Ján Urda | 22.1.2008 o 10:02 | Karma článku: 11,34 | Prečítané:  4516x

Hrad Blatnica, pomenovaný podľa rovnomennej malebnej turčianskej obce. Vypína sa bokom od hlavných komunikácií nad nádhernou Gaderskou dolinou na chrbte Plešovice. Na náprotivnej strane doliny ja krásna Tlstá a ešte krajšia Ostrá. Je z neho pekný výhľad na Gaderskú dolinu a časť Veľkej Fatry. Hrad pochádza z 2. polovice 13. storočia. Často menil majiteľov, ktorí sa prakticky nestarali o jeho zveľaďovanie, len ho využívali. Skladal sa z dlhého úzkeho paláca, zosilneného na oboch koncoch polkruhovými vežami s malým uzavretým nádvorím. Rozšírili ho Révayovci, ktorí ho dostali do vlastníctva v r. 1540. Bol aj v rukách Imricha Tökölyho aj Františka Rákóczyho II. Posledný raz ho dali opraviť r. 1744, v r. 1790 už nebol obývaný a odvtedy už len pomaly pustol. Spája sa s ním jedna povesť o zamurovanej detskej kostričke v jeho hradbách (skrátený príbeh je na konci článku).

* * *
Výlet na hrad Blatnica je nenáročný, hrad sa nachádza len v malej nadmorskej výške, ale jeho návšteva stojí za to. Zdatnejší turisti môžu spojiť vychádzku na hrad s menšou túrou do Folkušovej a ďalej do Necpál a Belej alebo s výstupom na Tlstú a Ostrú na druhej strane Gaderskej doliny alebo prechádzkou až na koniec Gaderskej doliny s malou odbočkou do doliny Vlkanová a pokračovaním Dedošovou dolinou, jednými z najkrajších slovenských dolín s krásnymi zážitkami z okolitej turčianskej prírody .
*


Takto vyzeral hrad Blatnica ešte na konci 18. storočia podľa dobového obrazu


Pohľad z cesty do Blatnice na Plešovicu, ktorá oddeľuje Gaderskú dolinu od turčianskej kotliny a na chrbáte ktorej sú zrúcaniny hradu Blatnica


Toto je pohľad na zrúcaniny hradu z Gaderskej doliny


Odbočka na hrad z cesty Gaderskou dolinou


Tabuľa na čistinke pod hradom


Výhľad na druhú stranu Turca počas výstupu na hrad


Tieto múry ako predvoj vítajú návštevníkov pri príchode na hrad


Vstupná brána


Vstup do hradu


Pozostatky veže dvorany


Hrad z rôznych miest


Ako osamelú vojak na varte nad Gaderskou dolinou


Náprotivná strana nad dolinou


Pohľad z hradu do doliny


Pekné výhľady z hradu


Oddych dievčat z Českého spolku pri zrúcaninách hradu

Pozn. 1: Zábery sú z viacerých výstupov na hrad

Pozn. 2: Báj hovorí o zamurovanej detskej kostre v múroch hradu. Príbeh začína smutne, keď Blatnický sa zamiluje do Marienky Kochanickej, ktorá už dala svoje slovo pánovi hradu Zniev Bohumilovi Iľgovi. Práve sa konajú zásnuby Marienky a Bohumila v rodine Kochanických, keď sa tam zjaví Blatnický a nasilu si ju pojme za manželku. Po čase sa Blatnický zamiluje znovu, tentoraz do mladuchy z iného kraja, otrávi manželku a prvorodeného syna dá zamurovať do múrov hradu, aby sa bez problémov mohol znova oženiť. Z druhého manželstva sa mu narodí dcéra Milka, krásne dievča. Druhá manželka Blatnického zomiera na horúčku a dcéra Milka sa stane pre otca v jeho starobe jedinou potechou. Otec hľadá pre dcéru vychovávateľa, Bohumil Iľgo sa preoblečie za mnícha a tak sa stane vychovávateľom Milky. Príbeh končí tiež smutne, keď Milka sa zamiluje do mladého Petra Iľgu, nového pána hradu Zniev. Blatnický však nedovolí Milke vydať sa za svojho milého, radšej ju chce skántriť. Milka je potom otcom Blatnickým prinútená vypiť jed. Príbeh je opísaný napr. v dielku Jána Kalinčiaka Láska a pomsta, v knihe Slovenské hrady od Ľudovíta Janotu alebo v knižke Turčianske chotáre od Jána Junasa.

Pozn. 3: O záchranu zvyškov hradu sa usiluje občianske združenie Diadém - tu je jeho stránka


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Osmelené

Poľsko vyhlásilo vojnu ženám

Nejde len o potraty, ale o kontrolu nad telami a životmi.


Už ste čítali?